2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nereden Alınır?

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nereden Alınır?

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Nereden Alınır?


Ülkemizde son dönemlerde otomobil piyasasında yaşanan fiyat atışlarının ciddi boyutlara ulaşması ile birlikte 2.el araç alım satım sürecinde yeni değişiklikleri de beraberinde getirdi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte 2.el araç piyasasında yetki belgesiz araç satışın önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Yetki belgesi olmayan kimse hem galerilerde hem de internet üzerinden hiçbir şekilde araç satışı yapamayacaktır.


Bu işin ticaretini yapmayan vatandaşların, kendi adlarına tescilli olan araçları satma sürecinde ise 2. el araç satış yetki belgesi alma zorunluluğu bulunmamakla birlikte, bir takvim yılı içinde 3’ten fazla taşıt satışının olması durumunda, bu durumun ticari faaliyet olarak kabul göreceği ve bu tür faaliyetlere de yaptırım uygulanacağı belirtilmiştir.

Bunun dışında 2. el motorlu araç alım satımı ile uğraşan gerçek ve tüzel kişiler tacirler ile esnaf ve sanatkârların işletmeleri için yetki belgesi alması zorunluluğu vardır.


2. El Araç Ticareti Yetki Belgesi Nasıl Alınır?


İşletmeye ve şahıslara 2. El Araç Ticareti Yetki Belgesi almak için gerekli şartlar şu şekildedir:


Vergi levhası: Vergi dairesine kayıtlı olduğunu gösteren gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olunması,


Oda Kayıt Belgesi: Şahısların bağlı bulundukları esnaf odası, şirketlerin ise ticaret odasından alacakları faaliyet belgesi,


İşyeri Ruhsatı: Belediyeler tarafından verilmekte olan işyeri açma ve çalıştırma ruhsatının bulunması,


Nace Kodu: Gerek vergi kayıtları gerekse meslek odası kayıtları ile işyeri açma ve çalıştırma ruhsatında yer almakta olan iştigal konuları arasında 2. el motorlu kara ticaretiyle ilgili nace kodlarında faaliyet gösteriyor olması,


2. El Araç Satış Yetki Belgesi Almak için Nereye Başvurmak Gerekir?

 

2.El Araç Satış Yetki Belgesi Almak için, MYK tarafından belge vermeye ve sınav düzenlemeye yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak mesleki yeterlilik belgesi aldıktan sonra bağlı bulunulan İl Ticaret Müdürlüklerine başvurularak Yetki Belgesi alınabilir.

Birçok meslek dalında olduğu gibi oto alım-satım işi yapanlarla 2. El araç satışı yapan kişi ve kuruluşların MYK’nın ilgili maddesi uyarında yetki belgesi alma zorunlulukları vardır.

 

sc belgelendirme

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website