Emlak Belgesi Nereden Alınır

Emlak Belgesi Nereden Alınır

Emlak Belgesi Nereden Alınır

 

Emlakçılık yapmak isteyen vatandaşlar için ilgili mevzuat değişikliğine gidilerek zorunlu hale getirilen emlak belgesi, 5 Aralık 2019 tarihine kadar mutlaka temin edilmesi gereken bir belgedir. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında emlakçı olarak faaliyetlerine devam etmek isteyen vatandaşların sahip olması zorunlu olan emlak belgesine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Emlak belgesi ya da emlak danışmanlığı yetki belgesi almak için ilk olarak emlakçılık ofisi yetkilileri ve çalışanları tarafından mesleki yeterlilik belgesi sınavlarına giriş için başvuru yapılması gerekmektedir. Emlakçılık faaliyetlerinde bulunacak tüm vatandaşların girmesi gereken bu sınava başvurular, Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılmaktadır. Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar birliği tarafından kurulan TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş. tarafından sınav ve belgelendirme işlemleri gerçekleştirilmektedir.

 

Emlak Danışmanlığı Yetki Belgesi Nereden Alınır

 

Mesleki yeterlilik belgesi alınmadan emlakçılık faaliyetlerine devam edilmesi mümkün değildir. Bunun yanı sıra emlak pazarlama ve satış hizmetleri de emlak belgesi olmadan yapılamamaktadır. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yürürlüğe geçirilen yasa ile 5 Aralık 2019 tarihinden itibaren emlak belgesi olmadığı halde emlakçılık faaliyetlerine devam ettiği tespit edilen emlakçılara 4 bin lira para cezası kesilecektir.

 

Emlak Belgesi Alma Şartları Nelerdir

 

5 Aralık 2019 tarihine kadar emlakçılar tarafından alınması gereken mesleki yeterlilik belgesine sahip olmadan emlakçılık faaliyetlerine devam edenlere ciddi para cezaları kesileceği için emlak belgesinin bir an önce alınması gerekmektedir. Emlakçılık belgesi alma şartları ise şu şekilde belirlenmiştir:

 

• 18 yaşından büyük olmak,
• En az lise mezunu olmak,
• İflas etmemiş ya da iflas etmiş ise İcra ve İflas Kanunu hükümlerine göre itibarının yerine gelmiş olması,
• Konkordato ilan etmemiş olması,
• Kasten işlenen bir suçtan affa uğramış olsa dahi ilgili kanunda belirtilen suçlardan hüküm giymemiş olması,

 

Emlakçılıkla uğraşan vatandaşların yanı sıra işletmelerin de belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar 12. maddede belirtilen şartların taşınması, meslek odasına kayıtlı olunması, gelir vergisi mükellefi olunması gibi şartlardan oluşmaktadır. Bu şartları yerine getiren kişi ve işletmeler emlak belgesi başvurusunda bulunabilirler.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
Bizim puan
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website