Emlak Danışmanlığı Sınavı Ne Zaman 2020?

Emlak Danışmanlığı Sınavı Ne Zaman 2020?

Emlak Danışmanlığı Sınavı Ne Zaman 2020?


Korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde itibaren ertelenen mesleki yeterlilik belgesi sınavları, tedbirlerin azaltılmasının ardından 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle tekrar yapılmaya başlanmıştır. Birçok meslek grubunda olduğu gibi emlak danışmanlığı sınav tarihleri de merak ediliyor. Yapılan resmî açıklamalar göre mesleki yeterlilik belgesi sınavları bundan sonra çeşitli tedbirler uygulanarak il ve ilçe merkezlerinde yapılmaya devam edecek. Emlak danışmanlığı sınavı ne zaman 2020 yılı için diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Emlak Danışmanlığı Belgesi Nasıl Alınır?


Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan son genelge kapsamında “Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik” hakkında yeni düzenlemelere gidildi. Söz konusu yönetmelik değişikliğine göre gayrimenkul sektöründe faaliyetlerde bulunan kişi ve işletmeler mesleki yeterlilik ve yetki belgesi almadan taşınmaz mal alım satım işlemlerini gerçekleştiremeyecek. Şu ana kadar emlak danışmanlığı yetki belgesi almayan emlakçılar için ise belgelerini 31 Ağustos 2020 tarihine kadar alabilirler. Bu tarihten sonra yetki belgesi ve mesleki yeterlilik belgesi olmadan faaliyetlerine devam eden emlakçılara ise 25 bin liraya kadar idari para cezası kesilebilecek.


Emlak Danışmanlığı yetki belgesi
için yaşadığınız bölgedeki belgelendirme kuruluşlarına başvuru yaparak gerekli adımı atabilirsiniz. MYK tarafından yetkilendirilmiş bu kuruluşlar belge vermeye ve sınav düzenlemeye tam yetkilidir. Bu kuruluşlara başvuru yapan kişilere ilgili kuruluş sınav tarihlerini ve diğer bilgileri aktarmakla yükümlüdür. Bulunduğunuz bölgeye en yakın yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarını öğrenmek için MYK’nın resmî web sitesini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.


Emlak Danışmanlığı Sınavı Nedir?


MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar belgelendireme sürecinde ölçme ve değerlendirme yönetimlerini belirleyerek başvuru yapan adayları teorik ve uygulamalı olarak 2 farklı sınava tabi tutarlar. Bu sınavları başarıyla geçen kişiler ise yetki belgelerini almaya hak kazanırlar. Emlak danışmanlığı seviye 4 olarak sınıflandırılan bir guruba dahilde ve bu belgeyi almak isteyenler için farklı bir sınav uygulanır.


Uygulanacak olan teorik sınavda her bölüm için 20 adet çoktan seçmeli soru sorulur. Sınava giren adayların bu soruların%70’ini doğru olarak cevaplandırmaları gerekmektedir.


Uygulama yani performans sınavlarında ise adaylara organizasyon ve planlama yeteneklerini, ikna kabiliyetlerini ve iletişim becerilerini ölçmek için çeşitli kategorilerde sözlü sorular yöneltilmektedir. Bu sınavda da adayların en az 70 puan almaları gerekmektedir.


Yetkili belgelendirme
kuruluşlarına yaptığınız başvurunuzun kabulünün ardından ilan edilen tarihlerde emlak danışmanlığı sınavına girebilir ve başarılı olduğunuzda yetki belgenizi kolayca alabilirsiniz.

sc belgelendirme
2 Yorumlar
  • Tarih : 11:54, 26/12/2020

    ücretlimi ücretli ise fiyatları nedadar.

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website