Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Aydın

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Aydın

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Aydın


Ticaret Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda, emlakçılık faaliyetinde bulunan kişilere, emlak mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirildi. Bu karar doğrultusunda, kendi malının dışında, emlak yetki belgesi olmayanlar taşınmazları kiralamak ve satmak gibi faaliyetleri yerine getiremeyecek. Bu kapsamda, bir süre önce emlak mesleki yeterlilik belgesi alma süresi uzatıldı. Yeni, düzenlemeye göre emlakçılık faaliyetlerinde bulunan kişiler, en geç 31 Mart 2021 tarihine kadar belgelerini almak zorunda.


Emlakçıların diploması olarak nitelendirilen bu belge aynı zamanda emlakçının yeterli bilgi ve mesleki donanıma sahip olduğunun bir kanıtı olarak da görülmektedir. Normal şartlarda ilköğretimi bitirip yeterli deneyime sahip olan her kişinin yapabildiği emlakçılık, yeni düzenlemeler ile birlikte, belgeli uzmanlık gerektiren bir meslek grubu haline gelmiştir.


Emlak mesleki yeterlilik belgesi ile bir emlakçının;


• Taşınmazların pazarlama stratejilerini oluşturmak,

• Yazılı satış teklifleri hazırlamak

• Emlaklara uygun ilanlar hazırlamak

• Müşterilerin taleplerini değerlendirmek ve çözümler üretmek

• Alıcı ve kiracılar ile ilgili gerekli sözleşmeleri hazırlamak

• Alıcı veya satıcının beklentilerine uygun emlak seçenekleri sunmak

• Alıcı ve satıcıya, alış ve satış sonrası işlemler ile ilgili gerekli bilgileri sağlamak gibi yetilerinin olduğu belgelenmektedir.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma Şartları


Emlak mesleki yeterlilik belgesi
almak için, ilk yapılması gereken yetkili kuruluşlara başvuruda bulunmaktır. Kurum ilgili araştırmayı yaptıktan sonra, uygun bulunmanız halinde sınava girmeye hak kazanırsınız. Sınavda yüzde 60 oranında başarı elde etmeniz durumunda mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanmaktasınız.


16 yaşını doldurmuş olmak, sınava giriş için yeterlidir. Emlak mesleki yeterlilik belgesinin süresi 5 yıl olup, 5 yılda bir yenilenmesi gerekir.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Almama Yaptırımları


Emlakçılık faaliyeti ile uğraşanların, mesleki yeterlilik belgesine sahip olup olmadığı herkes tarafından, Taşınmaz Ticaret Bilgi Sistemi üzerinden sorgulanabilir durumda. Vatandaşlar bu sistem üzerinden yetki belgesi kontrolü yaparak, olmayanları ihbar etme hakkına sahiptir. Bu doğrultuda belgesiz emlakçılık faaliyetinde bulunanlara ciddi maddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra emlak mesleki belgesi olmayanlar ilan sitelerine kiralık ya da satılık emlak ilanı verememekte.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website