Emlak Yetki Belgesi Başvurusu

Emlak Yetki Belgesi Başvurusu

Emlak yetki belgesi başvurusu, ilgili il tücaret müdürlüğüne yapılmalıdır. Yetki belgesi alma şartlarından biri olan Mesleki Yeterlilik Belgesi ise MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenecek sınavlarla verilmektedir.


Emlak Yetki Belgesi Son Tarih


Taşınmaz ticaretine yönelik 2018 yılı Haziran ayında çıkan yönetmeliğe göre Sorumlu emlak danışmanlarının yani emlak ofisi sahiplerinin yetki belgesi almaları için 31 Ağustos 2020 tarihine kadar süre tanınmıştır. Bu tarihten sonra belge sahibi olmayanlar, taşınmaz ticareti yapamayacaklardır.


Emlak Yetki Belgesi için Gerekli Evraklar


Taşınmaz ticareti yetki belgesi almak için, nufüs cüzdanı, pasaport ya da sürücü belgesi, en az lise mezuniyetini gösterir diploma, vergi levhası, mesleki yeterlilik belgesi gibi evraklar gerekmektedir. Emlak Yetki Belgesi ile ilgili detaylı bilgi bağlı bulunulan İl Ticaret Müdürlüklerinden alınabilir


Emlak Yetki Belgesi Nereden Alınır


Yetki belgesi sınavda başarılı olan adaylara, belgelendirme kuruluşları tarafından verilir. Adaylara sınavlara, emlak danışmanı seviye 5 ve seviye 4 olmak üzere iki farklı meslek seviyesinde katılırlar.


Emlak danışmanı seviye 4
ise sadece emlak alım satım danışmanlarına yönelik olarak oluşturulmuştur. Seviye 5 ise taşınmaz ticareti sahibi olmak isteyenlere, emlak ofisi olanlara ya da ileride emlak ofisi açmayı düşünenlere yöneliktir. Adaylar genellikle seviye 5 ‘i tercih etmektedir.


Emlak Yetki Belgesi Süresi Uzatıldı


Sorumlu emlak danışmanı yeterlilik belgesi zorunluluğu, 2020 yılının sonuna kadar uzatıldı. Bu süreden sonra belge almayanlar, mesleklerini icra edemeyecektir.


Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adaylar, MYK kurumu tarafından belirlenen sorularla sınava tabii tutulurlar. Belgelendirme kuruluşları sınavı yapma ve sınavda gözetmenlik yapma yetkisine sahiptir. Sınav yeri belgelendirme kuruluşları tarafından belirlenebilir.


10 kişiden fazla adayın talep etmesi durumunda sınavlar, adayların çalıştığı işyerlerinde gerçekleştirilebilir.


Yeterlilik belgesi sınavından başarılı olan adaylar, belge ücreti öderler ve belgeleri ile birlikte meslek kartlarını da teslim alırlar.

sc belgelendirme

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website