Emlak Yetki Belgesi Son Tarih

Emlak Yetki Belgesi Son Tarih

Emlak Yetki Belgesi Son Tarih


Ticaret Bakanlığı tarafından Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nde yapılan son düzenlemeye istinaden gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve alım*satım işi yapan kişilere yetki belgesi alma zorunluluğu getirildi. Belgesi olmayan kişiler ise bu son düzenlemeyle birlikte kendi isimlerine kayıtlı gayrimenkuller dışında alım satım işlemlerini gerçekleştiremeyecek.


Daha önce emlak işiyle uğraşanların ya da kayıt dışı çalışanların önüne geçmeyi hedefleyen yetkilendirme belgesi yönetmeliği sayesinde emlakçılar yetki belgesi olmadan ne satış ne de kiralık ilanı verebilecek. Böyle bir işlem yapan herhangi biri 5.700 lira para cezasına çarptırılacak. İnternet üzerinden kiralık ve satılık ilanlarını ceza almadan sadece mal sahipleri verebilecek.  


Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi 31 Ağustos 2020 tarihinde zorunluluk hale gelecek ve yapılan düzenlemelerle internetten artık kiralık ve satılık daire ilanları sadece yetki belgesi sahibi emlakçılar tarafından verilebilecek. Kısacası Emlak Yetki Belgesi için son tarih: 31.08.2020. Bu nedenle emlak işiyle uğraşan kişi ve ofis sahiplerinin bu tarihe kadar Mesleki yeterlik belgelerini almaları gerekiyor.


İnternetten Emlak Alımı Satımı da Şartlara Bağlandı!


Yapılan düzenleme sayesinde internetten yetki belgesi olan emlakçılar dışında internetten satılık ve kiralık daire ilanları verebilecek. Taşınmaz ticareti işi asıl mesleği olmayan kendi adına kayıtlı mülk satış işlemlerinde ise yetki belgesi şartı aranmıyor.  Yetki belgesi olmayan emlakçılar için zorlu koşullar başlıyor. Tek şansları yetki belgesi almak olacak. Çünkü eğer almadan çalışmaya devam ederlerse 5.700 TL’lik bir ceza onları bekliyor olacak.


Peki, 31.08.2020 tarihinden sonra emlakçı olmak isteyenler ne yapacak? akıllara gelen bir başka soru… Onun içinde belirli kriterlere sahip olan kişilerin belgelendirme yetki belgesi alması sağlanacak. Belirli kriterlerde olan kişiler, yeterlilik belgesi sınavlarına katılıp hem teorik hem de performans sınavlarının her ikisinden de başarı ile çıkmaları halinde belge verilecek. Kısacası her isteyen ve yeterlilik sınav harcı yatıran kişi de emlakçı olamayacak.


12.000’nin Üzerinde Emlakçı Yetki Belgesi Aldı


Ticaret Bakanlığı’nın son açıkladığı bilgilere göre 2018 yılının haziran ayından itibaren mevcut emlak işletmelerine 12.000 adet yetki belgesinin düzenlendiği açıklandı. Bu oran Türkiye genelindeki emlakçıların sadece %40’nı oluşturuyor.  31 Ağustos’a sayılı günler kala emlak sektöründe faaliyet gösterenlerin ilgi kanun değişikliğinin şartlarını yerine getirerek yetki belgelerini almaları şart.

sc belgelendirme
1 Yorum
  • Cengiz demir
    Cevapla
    Tarih : 17:50, 28/02/2021

    Yetki belgesi olmadan çalışan emlakcılar hala işlerine devam ediyor ve ilan verebiliyorlar

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website