İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme: Araba Başına 5 Bin TL Ceza Var!

İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme: Araba Başına 5 Bin TL Ceza Var!

İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme: Araba Başına 5 Bin TL Ceza Var!


Uzun süredir gündemde olan ve özellikle ikinci el araç alım satımı yapan kişileri ilgilendiren düzenleme Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın önüne gitti. 1 Eylül 2020 tarihi itibariyle uygulanması beklenen ve ikinci el araç satışlarında yetki belgesi zorunluluğu getiren yönetmelik hakkındaki son detayları haberimizin devamında bulabilirsiniz.


İkinci El Araç Alım Satımı için Yetki Belgesi Almak Zorunlu


İkinci el araç alım satımı
yapan kişiler için zorunlu hale getirilen yetki belgesi uygulaması Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzalamasının ardından Resmî Gazete ’de yayımlanarak 1 Eylül 2020 tarihinde yürürlüğe girecek. Söz konusu belge olmadan araç alımı satımı yapmaya devam eden kişileri ise kanuni yaptırımlar bekliyor. İkinci el araç alım satımının nerelerde yapılacağı, hangi mekanların araç satışına uygun olduğu, ödeme yöntemlerini ve satışa dair diğer tüm şartları da düzenleyen yönetmeliğe uymayan kişi ve işletmelere ise çok ciddi para cezaları geliyor.


Araç Başına 5 Bin lira Ceza Kesilecek!


Yetki belgesi
yönetmeliğinin yürürlüğe girmesine sayılı günler kala Türkiye genelindeki 50 bin işletmenin çok az bir kısının bu belgeyi aldığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmalarda bu işletmelerin sadece %10’unun bu belgeye sahip olduğu açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden ve bir dizi değişikliğin yapıldığı yönetmelik gereği belgesiz araç satışı yapan kişilere araç başına 5 bin Türk Lirası para cezası kesileceği öngörülüyor. Bu kişiler araç satışına devam ettikleri takdirde ise araç sayısına göre bu ceza tutarının katlanarak artacağı da bekleniyor.


Bakanlık Gerekli Tespitleri Yapacak!


İlgi yönetmelik gereği yapılan düzenlemeler, ikinci el araç alım satım işlemlerinin kayıt dışı yapılmasını engelleyeceği gibi yetkisiz belge satışı yapan işletmeler Maliye Bakanlığı tarafından tespit edilecek. Söz konusu tespit edilen kişiler ilk önce vergi mükellefi yapılacak ve beyanname cezası ödemek zorunda kalacaklar.


Yetki Belgesi Olmayanlar İnternet Üzerinden de Araç Satışı Yapamayacak!


Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden ve ikinci el motorlu kara taşıtlarının internet üzerinden sanal mağazalardaki satışının ve belgesiz dükkanların da kapatılması gündemde. Dolaysıyla yetkisi olmayan kişilerin sanalda dükkân açmamaları konusunda uzmanlar uyarıyor. İnternet üzerinden satışa çıkartılan ikinci el araçlar için işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın sayfasından ya da Bilgi sisteminden ilgili işletmenin yetki belgesinin olup olmadığı incelenecek ve belgesi olmayan kişilerin internet üzerinden mağaza açmasına izin verilmeyecek.


Ekspertiz Raporu Zorunluluğu İsteniyor!


Öte yandan yapılan bu son düzenlemeyle ikinci el araç satışı yapan işletmelerin, satışın gerçekleştiği tarihten önceki 7 gün içerisinde ekspertiz raporu almaları da isteniyor. Ekspertiz raporuna ilişkin ücretin ise alıcı kaynaklı satış iptallerinde alıcı tarafından satışın yapılması durumunda ise işletmenin ödemesi isteniyor. Ayrıca söz konusu raporu düzenleyen işletmenin bu raporu en az 5 yıl süreyle saklaması gerektiği de gündemde. Böylece olası mağduriyetlerin de önüne geçilmesi planlanıyor.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website