İkinci El Araç Yetki Belgesi Uzatılacak Mı

İkinci El Araç Yetki Belgesi Uzatılacak Mı

İkinci El Araç Yetki Belgesi Uzatılacak Mı


İkinci el motorlu taşıtların alım satım işlerini ticari olarak yürüten gerçek ve tüzel kişilere, yapılan düzenlemeler gereği yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmişti. Burada asıl amaç, son zamanlarda hacmi oldukça genişleyen ikici el motorlu taşıtlar pazarının usul ve esaslarını belirleyerek bunlara bağlı kalınmasını sağlamak. Rekabet ortamını düzenlemek, alıcıları güvence altına almak, kötü niyetli kişilere ve dolandırıcılara fırsat vermemektir. Alış verişin adil ortamda yapılmasını sağlayarak her iki tarafın da hakkının korunmasına zemin hazırlamaktır.


İkinci El Araç Yetki Belgesi Son Gün Ne zaman?


Hali hazırda ikinci el motorlu alım satım işlemleri ile uğraşan gerçek kişi, esnaf ve sanatkârlar ile tüzel kişilere, Resmi Gazete ’de yayınlanan yönetmelik değişikliği gereği, 31 Ağustos 2020 yılına kadar süre tanınmıştı. Gerçek kişilerin kendilerine, tüzel kişilerin kanuni temsilcilerine lise mezunu şartı aranmaksızın diğer şartlar uygun hale getirildiğinde yetki belgesi verileceği açıklanmıştı. 31 Ağustos 2020 tarihinden sonra yetki belgelerinin uzatılması ile ilgili herhangi bir açıklama ya da yönetmelik değişikli yapılmamıştır.


9 Eylül 2020 tarihli 31239 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatına İlişkin Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikte, daha önce yetki belgesi almış gerçek kişi, esnaf ve sanatkârlar ile tüzel kişilerin iş yeri ruhsatlarını bu doğrultuda düzenleme süreleri 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatılmıştır. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada daha önce yetki belgesi verilmiş işletmelerin, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını ve iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarına ilişkin yönetmelikteki iş yeri şartlarına haiz oldukları belgeyi 30 Haziran 2021’e kadar bilgi sistemine aktarmaları gerektiği bilgisi verilmiştir.


Özetle 9 Eylül 2020 yılında yapılan değişikliğin konusu yetki belgesi almış ancak işyeri ruhsatına bunu yansıtmamış, ya da iş yerine bunun için uygun hale getirmemiş olanları kapsamaktadır. Belirtilen bu tarihe kadar gerekli adımları atmayan işletmelerin de yetki belgelerinin iptal edileceği bilgisi verilmiştir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website