Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları

Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları

Mesleki Yeterlilik Belgesi Avantajları


Nitelikli ve belgeli işgücü istihdamının yaygınlaşması, kaliteli ürün ve hizmet sunumunun gerçekleşmesi amacıyla bir çok meslekte Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunlu hale getirilmiştir. Bilindiği üzere daha önce böyle bir şart bulunmuyordu ve belli şartları yerine getiren herkes kendi iş yerini kolayca açabiliyordu. Ancak yayımlanan yönetmelikle birlikte birçok meslek grubu için artık mesleki yeterlilik belgesi alma şartı yürürlüğe girmiştir.

Bu belge ile orta ve uzun vadede işsizliğin azaltılması ve nitelikle meslek erbabının istihdam edilmesi hedefleniyor. Peki, Mesleki Yeterlilik Belgesi almanın getirdiği avantajlar nelerdir. Bu belge hem işçilere hem de işverenlere birçok avantajı da beraberinde getirmiştir. İşte, Mesleki Yeterlilik Belgesi avantajları…


İşçiler için MYB Avantajları


Ulusal yeterlikler baz alınarak yapılan ölçme değerlendirme sonucu verilen Mesleki Yeterlilik Belgesi ile bireyler sahip oldukları bilgi, beceri ve yetkinliklerini ispatlama olanağına sahip olabiliyor. Böylece iş başvurusu yapılan kurumlarda diğer adaylara göre bir adım daha önde olma avantajı sağlayan kişiler, işverenin kendisini tercih etme olasılığını da yükseltmiş oluyor.


Bunun yanı sıra bu belgeyi almak için sunulan yaygın ve informal öğrenme imkanları sayesinde kişiler, kişisel gelişimlerini daha geniş bir şekilde ve daha esnek yollarla sağlayabiliyor. Alınan eğitimler sonucu kişinin mesleği ile ilgili tüm detaylı bilgilere sahip olabildiği için çalıştığı kurumda daha çabuk ilerleyip yükselme imkanını da kavuşuyor.


İşverenler için MYB Avantajları


Mesleki Yeterlilik Belgesi avantajları sadece işçiler için geçerli değil. Aynı zamanda nitelikli iş gücü arayışı içinde olan pek çok işveren de bu belge sayesinde istedikleri bilgi ve beceriye sahip olan işçilere kolayca ulaşabiliyor ve tercihlerini bu kişilerden yana kullanabiliyor. Çünkü, iş yerlerinde çalıştırmak istedikleri personelin yetkinliğini, tecrübesini ve deneyimini ancak bu belge sayesinde anlayan işverenler, kendi koşullarına ayak uyduracak mesleğin gerekliliklerinin bilincinde olan ve bunu bir belgeyle ispatlayan nitelikli kişilerle çalışmanın huzurunu yaşayabiliyor.


Dolaysıyla nitelikli iş gücü ve işçiler sayesinde müşterilerine daha kaliteli hizmet sunan şirket, firma ya da KOBİ’ler hem müşteri memnuniyeti noktasında hem de ticari faaliyetlerinin gelişimi açısından birçok avantaja sahip olabiliyor. Sizler de Mesleki Yeterlilik Belgesi’nin getirdiği avantajlardan yararlanmak istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden gerekli başvuruları yapabilir ve mesleki anlamdaki yeterliliğinizi belgelendirebilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website