Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Dükkân Açılır mı?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Dükkân Açılır mı?

Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Dükkân Açılır mı?


Son yıllarda oldukça sık karşılaştığımız mesleki yeterlilik belgesi nedir? Mesleki yeterlilik belgesi ile dükkân açabilir mi? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamında verdiğimiz önemli bilgileri mutlaka incelemelisiniz. Birçok meslek erbabının kendi dükkânlarını açma hayallerini gerçeğe dönüştürmek için atacakları ilk adım olan mesleki yeterlilik belgesi hakkında bilmeniz gereken detaylar şöyledir:


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?


Mesleki yeterlilik belgesi, herhangi bir bireyin, bir meslek grubunu yapabilmeye yetkin olduğunu ve o konuda bilgi sahibi olup bu bilgiyi girdiği sınavda geçerek kanıtlamış olduğunu gösterir, yetkin bir şekilde o mesleği yapabileceğini kanıtlayan bir belgedir. Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından sınav yapmaya yetkilendirilmiş sınav merkezleri tarafından verilen Mesleki yeterlilik belgesi, ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılayan bir belgedir.


Bu belgeler, herhangi bir kişinin belirtilen meslek grubunda; bilgi, beceri ve yetkinliğe sahip olduğunu kanıtlar niteliktedir. Yetkili olan uzmanların çoğu, mesleki yeterlilik belge ve kurslarına gereken hassasiyetin gösterilmesini belirtiyor ve bu belge sayesinde nitelikli işgücünün da artacağını savunuyor.


Mesleki Yeterlilik Belgesi ile Dükkan Nasıl Açılır?


Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmadan bir çok sektör için dükkân açmak artık eskisi gibi mümkün olmayacak. Yapılan son açıklamalara göre, bir çok sektörde mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişilerin dükkân açması neredeyse imkânsız bir hale geldi denilebilir. Eğer bir dükkân açma hayaliniz veya isteğiniz varsa, en kısa zamanda icra ettiğiniz mesleğinizi için mesleki yeterlilik belgesi istenip istenmediğini öğrenmeli ve mesleğinizi ispatlayan bir mesleki yeterlilik belgesi edinmelisiniz. MYK tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşlarında, edindikleri yetki kapsamında, mesleki yeterlilik belgesi verilmekte ve bu belgeyi almaya hak kazanan kişiler kendi dükkanlarını açma şansına sahip olabilmektedir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


Mesleki yeterlilik belgesi
ni sadece MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuranlar ve gerekli sınavları geçen kişiler alabilirler.

Yapılan bu değişiklik sayesinde, mesleki yeterliliklerini MYK’dan aldıkları belgelerle ispatlayan tüm kişiler, bağımsız bir şekilde iş yeri açabilme hakları bulunmakla birlikte, bu kişiler belge sahibi oldukları meslekler konusunda iş yeri açarken başka bir mesleki belgeye de ihtiyaç duymayacaklardır.

sc belgelendirme
6 Yorumlar
 • Mehmet
  Cevapla
  Tarih : 20:55, 07/12/2020

  Bende kaynakçılık belgesi almak istiyorum ama nereyi ararsam arıyım sorularıma cevap bulamıyorum

   • Fatih erdem
    Cevapla
    Tarih : 07:41, 26/01/2021

    MYK makine bakım 3 ile işyeri acabilirmiyim

 • Fatih erdem
  Cevapla
  Tarih : 07:41, 26/01/2021

  MYK makine bakım 3 ile işyeri acabilirmiyim

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website