Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmadan Çalışmanın Cezası 2020

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmadan Çalışmanın Cezası 2020

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmadan Çalışmanın Cezası 2020


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3 Ekim 2019 tarihinde yayımlanan 5. Tebliğ ile 26 meslek grubuna daha belge zorunluluğu getirilmiş ve toplamda 143 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi aranmaya başlamıştır. Son tebliğ içinde yer alan bu meslekler için tebliğ tarihinden itibaren 12 ay süre verilmiş ve bu sürenin sonunda mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin mesleklerinde çalışmaları yasaklanmıştır.


MYK’nın resmi internet sitesi üzerinden paylaştığı meslek dallarında çalışan kişilerin bir yıl içinde MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak eğitimlerini tamamlamaları ve yapılacak olan sınavları başarıyla geçmeleri istenmektedir. Peki, mesleki yeterlilik belgesi olmadan çalışmanın cezası ne kadar? Birçok kişinin en çok merak ettiği bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. İşte detaylar…


Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayanlara Uygulanan Cezalar


2015 yılında yasalaşan 6645 sayılı kanun ile MYK Kanunu’nda da önemli değişiklikler yapılmış ve iş dünyasını yakından ilgilendiren gelişmeler yaşanmıştır. Bu değişikliklerin en önemişi ise ilgili kanun ile belirlenen mesleklere belge zorunluluğu getirilmesidir. 3 Ekim 2019 tarihinde bakanlığın yayımladığı 5. Tebliğ ile mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilen mesleklerin toplamı 124 olsa da bu sayının Cumhurbaşkanı kararı ve Bakanlar Kurulu’nun belirlediği ücret tarifesi listesindeki 226 meslekte devam etmesi planlanmaktadır. Buna göre tehlikeli ve çok tehlikeli olarak belirlenen mesleklerde çalışmak isteyen kişilerin ilgili kuruluşlara başvuru yaparak belgelerini almaları gerekmektedir.


Meslek gruplarına göre belli bir süre verilen ve bu süre zarfından belgesini almayan kişilerin ise çalışmaları da yasaklanmıştır. Bakanlık tarafından tebliğ edilen bu meslek dallarında işçi çalıştıran işveren veya işveren vekilleri eğer belgesiz işçi çalıştırırsa ve bu tespit edilirse Çalışma ve İş Kurumu’nun yetkili birimleri tarafından belgesiz çalışan her bir işçi için yine 500 TL idari para cezası kesilmektedir.


Nitelikli iş gücü ve istihdamın artırılmasına yönelik atılan bu adım sayesinde hem işçiler daha iyi şartlarda iş imkanlarına kavuşabilmekte hem de işverenler deneyimli personel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Dolaysıyla Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu hem işçi hem de işveren için birçok avantajı da beraberinden getirmiştir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website