Mesleki Yeterlilik Belgesi Yurtdışında Geçerli mi?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yurtdışında Geçerli mi?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yurtdışında Geçerli mi?


21 Eylül 2006 tarihinde kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun amacı, mesleki bilgi, beceri ve nitelikli meslek çalışanlarının ulusal yeterliliklerini belirlemek amacıyla ölçme ve değerlendirme yaparak belgelendirmeye yönelik işlemleri yönetir. Türkiye’de çok çeşitli meslekler için zorunluğu haline getirilen bu belgenin yurtdışında geçerli olup olmadığını sizler için araştırdık.


Mesleki Yeterlilik Belgesinin Amacı Nedir?


Günümüzde işsizliğin de artmasıyla birlikte birçok insan bu soruların cevabını güvenilir kaynaklardan edinmeye çalışıyor. Fakat bu tarz konularla ilgili her yerde ciddi oranda bir bilgi kirliliği mevcut. Öncelikle mesleki yeterlilik belgesi nedir ve bu belgeyi nasıl edinebiliriz? Hakkında merak edilen soruların yanıtlarını verelim.


Mesleki yeterlilik belgesi,
herhangi bir meslek kategorisinde bir kişinin mesleğine dair bilgi, beceri ve yetkinliğini resmi bir şekilde belgelemesine olanak tanır. Mesleki yeterlilik belgesine sahip olduğunuzda, belgeyi edindiğiniz meslek kategorisine göre, o meslekte uzman sayılırsınız ve o konuda eğitimli ve yetkin bir kişi olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesinin Yurtdışında Kullanılması


Ülkemizde mesleki yeterlilik belgesi, MYK yani Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilmektedir. Eğer herhangi bir meslek konusunda, mesleki yeterlilik belgesi almak istiyorsanız bu kuruluşlara başvuru yapmanız ve gerekli olan eğitimi aldıktan sonra açılan sınava katılmanız gerekmektedir.


Peki mesleki yeterlilik belgesi sadece Türkiye’de mi geçerlidir? Mesleki yeterlilik belgesini edinen kişiler, bu belgeleri yurtdışında kullanabilir mi? Bu konu hakkında birçok söylenti var. Fakat resmî kurumların açıklamalarını baz aldığımızda, konu oldukça netleşiyor.


Mesleki yeterlilik Kurumunu’Nun temel görevi Avrupa Birliği ile uyumlu “ulusal mesleki yeterlilik sistemi”ni kurmak ve işletmektir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi AB ülkelerinde de geçmekte ve mesleğinizi bu ülkelerde yapmanızı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca AB ülkelerinde iş aramaya yönelik Europass sistemi ile AB ülkelerinde mesleki yeterlilik belgeniz ile iş başvurusu yapabilir ve iş bulabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgenizi aldığınızda talep edebileceğiniz Europass sertifika eki, mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlara verilebilen ek bir belgedir. Bu belge sayesinde, belirlenmiş olan AB ülkeleri ülkelerinde mesleki yeterlilik belgelerinizi belgeleme şansınız bulunmaktadır.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website