Mesleki Yeterlilik Belgesini Kim Veriyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesini Kim Veriyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesini Kim Veriyor?


Belli meslek gruplarında faaliyetlerde bulunan işletmelerin ve bu mesleklerde çalışan kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların başında Mesleki yeterlilik belgesi geliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından birçok meslek dalı için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesinin nasıl ve nereden alınacağı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


İnşaat boyacısından sıvacıya, duvar işçisinden betonarme demircisine, çelik kaynakçı ve meta işçisinden emlak veya oto alım satım işi ile uğraşanlara kadar daha birçok sektörde çalışan kişiler için zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik belgesi almak için MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapmak ve yapılacak olan sınavda başarılı olmak gerekiyor.


Bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi alabilmeleri için öncelikle almak istedikleri mesleği belirlemeleri ve ulusal yeterlilikte sınav ve belgelendirme yetkisine sahip olan kuruluşlara başvurulmaları yeterli. Bu belgeyi almak isteyen adaylar, MYK’nın resmi internet sitesine giriş yaparak ulusal yeterliliklerde yetkilendirilmiş belge kuruluşlarına öğrenebilir ve ilgili kuruluşlara başvuru yaparak belgelerini alabilirler.


Sınav ve belgelendirme sürecinin tamamı yetkilendirilmiş bu kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik ve uygulamaya dayalı sınavlarda başarılı olan adaylar MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi ve yine aynı formatta cüzdan tipi MYK belgesine sahip olabilirler.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?


Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK’nın yetki verdiği Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılacak olan sınavlarda başarılı olan adaylara verilmektedir. MYK Türkiye genelinde birçok kuruluşa belge verme yetkisi vermektedir. Böylece Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan bireylerin mesleki yeterlilik belgesi almaları da kolaylaşmıştır.


Bu kuruluşlar sınav merkezi oluşturma ve sınav düzenleme yetkisini de sahip oldukları için icra ettiğiniz meslek dalına uygun olan sınavlara başvuru yaparak kolayca belgenizi alabilirsiniz. Eğer küçük bir kasaba ya da köyde ikamet ediyorsanız size en yakın şehir merkezindeki yetkilendirilmiş kuruluşlarla irtibata geçebilir belge alma talebinizi iletebilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden bulunan bu kuruluşlara her geçen gün yenileri eklenmekte ve vatandaşların mesleki yeterlilik belgesi almaları kolaylaşmaktadır.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website