MYK Teşvik Süresi Ne Zaman Bitiyor?

MYK Teşvik Süresi Ne Zaman Bitiyor?

MYK Teşvik Süresi Ne Zaman Bitiyor?


Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu olan meslek çalışanlarının merak ettiği MYK teşvik süresi ne zaman bitiyor? Sorusunun cevabı netlik kazandı ve MYK tarafından yapılan açıklamaya göre teşvik süresinde uzatılmaya gidildi. Mesleki Yeterlilik Kurulu, sınav ve belge ücretlerinin işsizlik sigortası fonundan karşılanması ile ilgili teşvik süresini 31 Aralık 2021 yılına kadar uzatarak belge ve sınav ücretlerinin işsizlik sigortası fonundan karşılanmasına devam edeceğini açıkladı.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Geri Alma


Belgelendirme kuruluşları tarafından gerçekleştirilmiş sınav sonuçları kapsamında başarılı olan kişilerin ödedikleri ücret işsizlik fonundan düşülecek ve kişilere iade edilecektir. Eğer ödediğiniz ücret brüt asgari ücretin yarısını geçerse maalesef iade alamazsınız. İade haklarından herkes sadece bir defaya mahsus olarak faydalanabilir. Yetkilendirilmiş belge kuruluşları sınav ve değerlendirme kapsamında başarılı olan kişilerden belge masrafı talep etmeyecektir.


MYK başvurusu yapan adayların özellikle bu konuya çok dikkat etmesi gerekmektedir çünkü belge masrafı istenmesinin yasak olmasına rağmen talep eden çok firma vardır. Bu yüzden belgelendirme kuruluşu seçerken iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Ayrıca adayların ödedikleri sınav ücretlerini geri alabilmeleri için gittikleri kuruluşla görüşmelidir. Kuruluşlar, adaylar için teşvikten yararlanma talebi oluşturacaktır.


MYK tarafından inceleme yapıldıktan sonra şartları yerine getiren ve teşvikten yararlanmaya hak kazanan kişilere ödeme yapılacaktır. MYK tarafından belirlenmiş ödeme tutarları adayların banka hesabına yatırılacaktır. Eğer teşvikten yararlanıp yararlanamayacağınızı merak ediyorsanız Mesleki Yeterlilik Kurumu resmi sitesinden teşvik sorgulama işlemi yapabilirsiniz.


MYK Belgesi Kaç Yıl Geçerli?


MYK belgesinin süresi genelde belgenin çeşidine göre değişebilir fakat genelde belgeler 5 yıl süre ile geçerli olur. Bu belgelerin her 5 yılda bir yenilenmesi gereklidir. Belge yenileme işlemleri, yetkili belgelendirme kuruluşları tarafından yapılmaktadır. Ayrıca belgelendirme kuruluşları belge sahiplerini denetler ve yenileme onayını denetlemeye göre belirler. Yani onay verip verilmemesi kuruluşların görevidir. Eğer kuruluşlar tarafından belgenize yenileme onayı verilmez ise tekrar yeni bir belge almak zorunda kalabilirsiniz. MYK belgesinin yenileme ücreti ise Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenmektedir.


Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından her yıl belirlenen ücretler ile belgelendirme kuruluşları üzerinden belgenizi yeniletebilirsiniz. MYK belgesi yenileme ücretleri meslekten mesleğe ve kuruluştan kuruluşa göre değişiklik gösterebilmektedir. Belge süre uzatımı işlemleri belgenin süresinin bitimine 6 ay kala gerçekleştirilmeye başlar. Eğer adaylar süre uzatılması konusunda belirlenen kriterlere uyuyorsa belgesini yıl daha uzatmaya hak kazanır.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website