Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı

Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı


Sorumlu Emlak Danışmanı olabilmek için (Seviye 5) denilen sınava girerek Mesleki Yeterlilik Belgesi alınmaktadır. Bu durumda öncelikle sorumlu emlak danışmanı nedir? Sorusunu cevaplayarak başlamak gerekiyor. Sorumlu emlak danışmanı ister tek başına ister firma bünyesinde çalışan, müşteri ile bire bir iletişim ile ister ticari, ister konut, ister arsa gibi mülklerin satışını gerçekleştiren kişilere denmektedir. Sorumlu emlak danışmanlarının alt kademe sınava tabi olan diğer branşları ise;


• Sorumlu Emlak Danışmanı Pazarlama Sorumlusu,

• Sorumlu Emlak Danışmanı Satış Sorumlusu


Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı Nasıl Yapılır?


Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı, iki aşamalı olarak yapılır. Yazılı sınav dışında performans yani uygulama aşaması bulunmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi  için yapılan teorik sınavlarda 3 farklı konudan 20’şer soru yani toplamda 60 soru sorulmaktadır. Bu sınavın süresi ise 90 dakika olarak belirlenmiş ve toplu şekilde gerçekleştirilir. Mülakat yani sözlü sınav ise tek tek yapılır ve yaklaşık 30-60 dakika arası sürer. Adayların bu sınavlarda başarılı olabilmeleri için 70 puan almaları gerekmektedir. Tüm adayların her iki aşamada da başarılı olması durumunda Mesleki Yeterlilik Belgesi ve Sorumlu Emlak Danışmanı belgesi alırlar ve Emlak danışmanı sıfatına hak kazanırlar.


Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavına Başvurmak İçin Neler Gerekli?


Öncelikle başvuru yapacak kişinin personel belgelendirme başvuru formu doldurması gerekmektedir.   Her başvuruda olduğu gibi Nüfus Cüzdanı fotokopisi, eğer başvuran kişi Türk vatandaşı değil ise pasaport fotokopisi, sınav ücretinin yatırıldığı banka dekontunun ibrazı gerekiyor.


Eğer birim birleştirme başvurusunda bulunuyorsanız yukarıda belirtilen belgelerin dışında, başarılı olunan yeterlilik birimi / sınavları gösterir belgeler de eklenmesi gereken diğer belgelerdir.


Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Sınavı Sonrasında Ne Olacak?


Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 sınavını geçenler 5 sene geçerli olan mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaktadır.  Emlak Yetki Belgesi 5 Haziran 2018 tarihli ve 30442 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” gereği zorunlu hale getirilmiştir. Yine aynı yönetmelikle emlak yetki belgesi alma son tarihi ise 30 Ağustos 2020 olarak belirlenmiştir. Bu tarihten sonra yetki belgesi olmayan kişi ve emlak ofisler gayrimenkul alım-satım işlemlerini gerçekleştirmesi yasaklanmıştır.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website