Alçı Sıva Uygulayıcıları Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alçı Sıva Uygulayıcıları Mesleki Yeterlilik Belgesi

Alçı Sıva Uygulayıcıları Mesleki Yeterlilik Belgesi


Alçı sıva uygulayıcısı; meslek tanımı olarak alçı sıva yapımı öncesi gerekli hazırlıkları yapan, makine ile birlikte püskürtme işlemi ve el ile yapılan alçı uygulamasını gerçekleştiren, perdah alçısı yapan, işin bitim ile birlikte de işin kontrolünü sağlayan nitelikli bireylerdir. Alçı sıva uygulama işi yapan kişiler, çalıştıkları işletmenin çalışma prensiplerine uyarak, iş için doğru ekipmanları etkin bir biçimde kullanmak durumundadırlar. Mesleğin verimliliğin artması, işçi sağlığının ve işçi güvenliğinin korunması için hem iş veren hem de işçiler üstlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmekle yükümlüdür.

MYK tarafından birçok meslek dalında olduğu gibi alçı sıva uygulayıcıları mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Bu nedenle bu mesleği hali hazırda yapan ve ileri de bu meslek dalında çalışmak isteyen bireylerin MYK belgesi alması gerekmektedir. Peki, alıcı sıvam uygulayıcısı mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınır?


Alçı Sıva Uygulayıcıları Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Nasıl Alınır?


Mesleki Yeterlilik Belgesi
, tehlikeli ve çok tehlikeli olarak görülen işlerde alınması zorunlu kılınan bir belgedir. Aynı zamanda nitelikli işçinin istihdam edilmesi noktasında bu belgenin alınması oldukça önem taşır. Yapılarda alçı ve sıva işlerini yapan kişilerin de bu meslekte nitelikli olduklarını ve mesleklerinin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olduklarını kanıtlayabilmeleri için alçı sıva uygulayıcısı mesleki yeterlilik belgesi almaları gerekmektedir. Ayrıca MYK kanununda yapılan son düzenlemeyle de zaten alçı sıva uygulayıcılarının belgesiz çalışmaları yasaklanmıştır. Dolayısıyla MYK belgesine sahip olmayan bireyler artık mesleklerini icra edemeyeceklerdir. Bunun dışında belgesiz çalışan kişilere ve bu kişileri işletmelerinde çalıştıran işverenlere de ilgi kanun gereği çeşitli yapıtımlar uygulanacaktır.


Alçı sıva uygulayıcısı mesleki yeterlilik belgesi
almak için MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapmanız gerekir. Bu kuruluşlar Türkiye genelindeki birçok şehrinde belge vermeye ve sınav düzenlemeye yetkili kuruluşlardır. Yaşadığınız şehirde bulunan bu kuruluşlara başvuru yaparak belgenizi kolayca alabilirsiniz. Alçı sıva uygulayıcısı mesleği için gerekli şartları sağladığınız takdirde başvuru yaptığınız kuruluş alacağınız eğitimleri ve sınav tarihlerini sizinle paylaşacaktır. 2 aşamalı olarak yapılan sınavlar teorik ve uygulamayı içerir. Bu sınavlardan başarıyla geçtiğiniz takdirde MYK belgesini almaya hak kazanırsınız. Eğer sınavlardan birinden başarısız olduğunuz takdirde size yeni bir sınav takvimi açıklanır ve tekrar sınava girerek belgenizi alabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website