Müşteri Hizmetleri
0850 305 46 65


Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi Kimdir?

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi (Seviye 3), iş sağlığı ve güvenliği ve çevre koruma önlemlerini alarak, kalite yönetim sistemi gereklilikleri çerçevesinde mesleği ile ilgili iş organizasyonu yapan, CNC/NC programlarını kullanarak, parçaları istenilen şekil, biçim ve özelliklere getirmek için; bükme, presleme, kenar kesme, delme, ebatlama ve benzeri işlemleri çeşitli güçteki presler, silindir bükme makinası ve punch pres tezgâhlarında gerçekleştiren, işlenen parçaların kontrol ve sevki ile ilgili raporlama işlemlerini yerine getiren ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.
Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi (Seviye 3), sorumluğu altındaki makinenin işleyişinden, gerçekleştirdiği işlemlerin doğruluğundan, zamanlamasından, kalitesinden ve güvenli bir şekilde tamamlanmasından sorumludur. Sorumluluk alanları dışında kalan arıza ve aksaklıkları ilgili kişilere bildirir. İşlemi tamamlanmış parçaların imalat resminde belirtilen özelliklere sahip olması, çalışılan yerin ve kullanılan donanımın bakım ve temizliğinin yapılması, çalıştığı iş bölgesinin emniyetinin sağlanması Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisinin (Seviye 3) görev ve sorumlulukları arasında yer alır.

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi Ne İş Yapar?

 

Metal levha işleme faaliyetleri, atölye, fabrika veya benzeri kapalı alanlarda genelde ayakta çalışarak yapılır. Çalışma ortamının olumsuz koşulları arasında, soğuk-sıcak, toz, yağlı ortam, zorlamalı vücut pozisyonu, kimyasal maddelere maruz kalma, rahatsız edici seviyede ses yer almaktadır. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır. Mesleğe yönelik olarak ortaya çıkabilecek risklerle kaynağında mücadele edilir ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyularak bu riskler bertaraf edilebilir. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanım kullanarak çalışır.

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi İçin Ön Şart Var Mı?

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi (Seviye 3) yeterliliğinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi Belgesi Nasıl Alınır?

 

Metal Levha İşleme Tezgâh İşçisi (Seviye 3) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.