Müşteri Hizmetleri
0850 305 46 65


Köprülü Vinç Operatörü

Köprülü Vinç Operatörü Kimdir?

 

Köprülü Vinç Operatörü (Seviye 3), iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili gerekli tedbirler ile çevresel önlemleri alarak kendi başına ve/veya bir işaretçi/sapancı yardımıyla çeşitli türlerdeki köprülü vinçleri (çift kirişli, tek kirişli, portal ve pergel vb.); kablo ile uzaktan ya da kabinden kontrol ederek her türlü yükü kaldırma, taşıma ve boşaltma veya istif etme işlemlerini emniyetli bir şekilde yapma bilgi ve becerisine sahip, mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

Köprülü Vinç Operatörü Ne İş Yapar?

 

Köprülü Vinç Operatörü (Seviye 3), yükleme-boşaltma ve taşıma işlemlerini açık ve/veya kapalı ortamlarda yapar. Çalışma ortamının olumsuz koşulları arasında, gürültü, yanma, ezilme, kesici cisim yaralanması, cisim düşmesi ve çarpması, sıcak ve soğuk hava akımı, toz, gaz, titreşim, kaygan zemin, zorlamalı vücut pozisyonları sayılabilir. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını gerektiren kaza, yaralanma ve meslek hastalığı riskleri bulunmaktadır. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanımı kullanarak çalışır.

 

Köprülü Vinç Operatörü Belgesi İçin Ön Şart Var Mı?

 

Adayın sınavına katılım sağlayacağı yeterlilik birimlerinde tanımlı öğrenme çıktılarını/kazanımlarını içeren bir eğitim programını başarıyla tamamladığını ya da en az 2 yıl ilgili mesleği icra ettiğini belgelendirmesi gerekmektedir.

 

Köprülü Vinç Operatörü Belgesi Nasıl Alınır?

 

Köprülü Vinç Operatörü (Seviye 3) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.

 

HEMEN BAŞVURU YAP

 

Aradığınız cevabı bulamadınız mı? SC Belgelendirme olarak bir tık uzağınızdayız. Ekranın en altında bulunan whatsapp ikonu ile whatsapp destek hattımıza bağlanabilir, veya telefon ikonu ile müşteri hizmetlerini arayarak bizlere ulaşabilirsiniz.