Elektrik Pano Montajcısı Kimdir?

 

Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 3); iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini uygulayarak, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun çalışan, tanımlanmış görev talimatlarına göre; iş öncesi hazırlık yapan, pano montajı hazırlık işlemlerini yapan, pano karkası ve pano malzemelerinin montajını yapan, kablo montajı, kablo kanalı, ray ve klemens montajı yapan, panoyu sevke hazırlayan, meslekî gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 4); iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini uygulayarak çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun çalışan, tanımlanmış görev talimatlarına göre; iş öncesi hazırlık işlemlerini yürüten, projeyi inceleyen, pano montajı hazırlık işlemlerini yürüten, pano karkası ve pano malzemelerinin montajı işlemlerini yürüten, kablo montajı, kablo kanalı, ray ve klemens montajı işlemlerini yürüten, bara işleyen, panoyu kontrol (soğuk test) eden, panonun sevke hazırlanması işlemlerini yürüten, meslekî gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

 

Elektrik Pano Montajcısı Ne İş Yapar?

 

Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 3)’nın ve Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 4)’nın çalışma ortamı, pano fabrikaları ve elektrik sektöründeki elektromekanik pano üretimi yapan iş yerlerinin açık alanlarından ve geniş kapalı alanlarından oluşmaktadır. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır. Mesleğe yönelik olarak ortaya çıkabilecek risklerle kaynağında mücadele edilir ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyularak bu riskler bertaraf edilebilir. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanım kullanılarak çalışılır.

 

Elektrik Pano Montajcısı İçin Ön Şart Var Mı?

 

Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 3) ve Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 4) Yeterliliklerinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Elektrik Pano Montajcısı Belgesi Nasıl Alınır?

 

Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 3) ve Elektrik Pano Montajcısı (Seviye 4) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.