Elektrik Tesisatçısı Kimdir?

 

Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite önlemlerini alarak, iş organizasyonu yapan, hazırlık dâhil tesisat döşeme işlemlerini gerçekleştiren, tesisatın işlevselliğini sağlayan ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4) iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite önlemlerini alarak, iş organizasyonu yapan, elektrik tesisatı projelerini değerlendirip yasal sınırları dâhilinde hazırlayan, hazırlık dâhil tesisat döşeme işlemlerini gerçekleştiren, tesisatın işlevselliğini sağlayan ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

 

Elektrik Tesisatçısı Ne İş Yapar?

 

Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) ve Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4) elektrik tesisatına dair iş süreçlerinde, kapalı ortamlar ve açık havada uzun süre ayakta çalışır. Çalışma ortamındaki olumsuz koşullar sebebiyle kokulara ve toza maruz kalma, elektriğe çarpılma, yaralanma gibi iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını gerektiren riskler bulunmaktadır. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanımı kullanarak çalışır.

 

Elektrik Tesisatçısı İçin Ön Şart Var Mı?

 

Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) ve Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4) Yeterliliklerinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Elektrik Tesisatçısı Belgesi Nasıl Alınır?

 

Elektrik Tesisatçısı (Seviye 3) ve Elektrik Tesisatçısı (Seviye 4) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.