Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır


İkinci el motorlu araç alım satım yetki belgesine sahip iş yerlerinde çalışan satış personellerinin, noterde işlem yapabilmesi için Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olması gerekmektedir. Galeride çalışan, motorlu taşıtlar hakkında alıcıya teknik bilgiler veren, deneme sürüşü yaptıran, araç ile ilgili teknik raporları alıcıya sunan personellerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olmaları yönetmelikler gereği zorunludur.


Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Alımı


Araç alım satım mesleki yeterlilik belgesi
alabilmek için yaş sınırı 16’dır. Mesleki Yeterlilik Kurumu, tarafından yetkilendirilmiş mesleki yeterlilik merkezlerine başvuruda bulunularak alınabilir.


Gerekli Olan Başvuru Evrakları


Belgelendirme kuruluşuna online başvuru yapma şansınız olmakla birlikte başvuru sırasında bazı evrakları da işlemlerinizin başlatılması için başvurunuza eklemeniz gerekmektedir. Bu evraklar şunlardır:

 

  • Islak imzalı personel belgelendirme başvuru formu
  • Nüfus cüzdanı ya da pasaport fotokopisi
  • Lise ve üzeri öğrenim görüldüğüne dair belge
  • Sınav ücretini yatırdığınızı belgelendiren banka dekontu


Araç Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı


Mesleki yeterlilik belgesi için gerekli başvuruyu yaptıktan sonra sınava girmeniz gerekmektedir. Sınav iki aşamadan oluşmaktadır. İlki yazılı yani teorik sınavdır. Çoktan seçmeli olarak uygulanır. Başarılı olmak için soruların yüzde yetmişini doğru cevaplamak gerekir. İkincisi performans sınavıdır. Adaya bir sınav senaryosu verilerek, adayın verilen sürede, teknik bilgileri ışığında ve sınav kurallarını göz önünde bulundurarak sınavı tamamlaması beklenir. Adayın başarı olabilmesi için toplam puanın yüzde seksenini alması gerekir.


Adayın başarılı kabul edilebilmesi için her iki sınavda da başarılı olması gerekmektedir. Aday herhangi bir sınavdan başarısız olduğunda, sadece başarısız olduğu sınava  yıl içerisinde ücretsiz olarak tekrar girme hakkına sahiptir.  Yılı aşan sürede adayın tekrar ücret ödeyerek iki sınava birden girmesi gerekir. Bunun dışında başarısız olunan her sınav sonrası aday tekrar tekrar girme hakkına sahiptir.


Mesleki Yeterlilik Belgesinin Yenilenmesi


Belgenin geçerlilik süresi 5 yıldır. Bitiş tarihinden 6 ay öncesinde başvuru süreci başlamaktadır. Belge sahibi belgenin geçerlilik süresi olan 5 yıl içerisinde en az 2 yıl ya da son 6 ay belgesini kullanmasını gerektirecek bir işte çalıştığını kanıtlarsa, belge sınavsız olarak yenilenebilir. Aksi durumda, belge yenileme sınavlarına girip, başarılı olmak gerekir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website