Emlak Yetki Belgesi Son Tarih Ne Zaman

Emlak Yetki Belgesi Son Tarih Ne Zaman

Emlak Yetki Belgesi Son Tarih Ne Zaman


Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğinde 2020 yılında yapılan değişiklik ile artık Emlakçılık yapmak isteyenlere ve halihazırda bu mesleği yapanlara Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Emlak alım-satımı ve kiralama işi yapmak isteyenlerin de bu belgeyi 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle alması gerekmektedir. 


Kaç Bin Emlakçı Emlak Yetki Belgesi Aldı?


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu ile ilgili bu kişilere tanınan sürenin dolması ile yaklaşık 23 bin kişinin bu belgeyi aldığı bilinmektedir.


Yeni sistem ile kişi kendi mülkiyeti altındaki taşınmazlarını dilediği gibi satabilirken, belge sahibi olmayan Emlakçıların ise satış yapmasına izin verilmemektedir.


Getirilen bu düzenlemenin amacı ise kayıt dışı yapılan emlak alım-satım ve kiralama işlemlerinin bir resmiyete, düzene oturtulmak istenmesidir. Bu nedenle de Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen kişilerde belirli şartlar ve belgeler aranmaktadır. Ayrıca bu belgeye sahip olmayan kişiler yeni dönem ile birlikte internet üzerinden emlak alım-satımına yönelik ilanlar da paylaşamayacak.


Yeni Düzenlemede Neler Var?


2021 yılı itibariyle yürürlüğe giren sistem ile artık ilan sektöründe hizmet veren internet siteleri üye olmak isteyenlerin yetki belgesi olup olmadığını bakanlığın internet sitesinde yer alan sayfadan kontrol edebilecek ve bu belgeye sahip olmayanların üyeliğini iptal edebilecek.


Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanlar artık emlak ile ilgili ilanlarını paylaşamayacak ve sahte, yanıltıcı ilan verenler hakkında da çeşitli işlemler yapılacak.


Taşınmaz sahibi satış için kim ile anlaşmışsa sistemde onun ilanı yer alacak ve yetki belgesi sahibi sistem ile iletişime geçerek diğer ilanları yayından kaldırtabilecek.


İlan hizmeti veren siteler ilanlarla ilgili bir şikâyet hattı kuracak ve gelen şikâyetleri değerlendirerek hızlı bir şekilde sonuçlandıracak. Ayrıca ilan hizmeti veren işletmeler gerekli durumlarda Bakanlığın istediği bilgileri de iletmekle yükümlü olacaktır.


Emlak Yetki Belgesi ile ilgili merak ettiğiniz soruları ve detayları bizlerle iletişime geçerek kolayca öğrenebilir, internet sitemiz üzerinden başvuru yaparak Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesine hızlıca sahip olabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website