Emlakçılar için Son Tarih 31 Ağustos!

Emlakçılar için Son Tarih 31 Ağustos!

Emlakçılar için Son Tarih 31 Ağustos!


Taşınmaz mal ticareti ile ilgili yönetmelik 31 Ağustos 2020 tarihinde yürürlüğe giriyor.  Mesleki yeterlilik Belgesi  olmayan emlakçılar 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle kiralık ya da satılık ev ilanı veremeyecek. Bu tarihten sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan emlakçıların ilan vermeleri durumunda ise oldukça yüksek idari cezalarla karşılaşacak. Emlak ofislerini ve emlak danışmanlarını ilgilendiren bu önemli gelişme hakkındaki tüm detaylar haberimizin devamında…


Aman Dikkat! Yetki Belgesi Olmayan Emlakçıya 25 Bin lira Ceza Geliyor!


Ticaret Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2018 yılında hazırlanan ancak üzerinden birçok değişikliğin ve düzenlemenin yapıldığı taşınmaz mal ticareti hakkındaki son düzenleme tamamlandı ve Emlak sektöründe mesleki yeterlilik belgesi almak için son tarih olarak 31 Ağustos 2020 olarak belirlendi. Resmî Gazete ’de yayımlanan bu son düzenlemede herhangi bir erteleme durumu olmaz ise taşınmaz ticareti yetki belgesi resmen yürürlüğe girecek ve uygulanmaya başlayacak.


Yapılan bu son düzenlemeyle birlikte sahibinden satılık ve kiralık ev ilanları da otomatikman yasaklanmış olacak. Yönetmeliğe uyum konusunda oldukça ciddi bir çalışma yürüten uzmanlar denetimlerin sıklıkla yapılacağı ve yetki belgesi olmayan kişi ve işletmelere 25’er bin lira para cezası  kesilebileceğini bildirildi.


Emlak sektörünün daha disiplinli bir şekilde faaliyetlerini sürdürmesi, emlakçılığın standardları olan bir meslek haline getirilmesi ve merdiven altı emlakçılığın önüne geçilmesi yönünde oldukça olumlu karşılanan yönetmelik gereği, kişisel olarak kendinizin, ailenizin, arkadaşınızın ya da akrabanızın evini kiralamak veya satmak için kişisel ilanlar vermeniz yasaklanmış durumda. Bu düzenlemeyle birlikte tüm taşınmaz mal ticareti, yetki belgesine sahip olan emlakçılar aracılığıyla yapılmaya başlanacak.


Ofis dışında internet üzerinden de satılık ya da kiralık ev ilanı vermek sadece MYK belgesine sahip olan emlakçılar tarafından yapılacak. Emlakçılık yetki belgesi olmadan çalışmaya devam eden kişilere 25 bin lira para cezası kesilirken, Mesleki yeterlilik belgesi olmayan emlakçıların çalışmalarına izin verilmeyecek ve ilgili kanun gereği ofisleri mühürlenebilecek.


Emlakçılık yetki belgesi
almak için başvuru yapacak olan kişilerden de mutlaka belirli kriterlere uymaları istenecek. Bu sayede emlakçılık sektöründeki hizmet kalitesinin arttırılması hedefleniyor. Böylece hem sektöre çeki düzen verilmiş olacak hem de vatandaşların şikayetlerine hızlıca çözüm bulunacak.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website