Galericilik Yetki Belgesi Süresi

Galericilik Yetki Belgesi Süresi

Galericilik Yetki Belgesi Süresi


İkinci el otomobil alım satımı ile uğraşan galericiler için yetki belgesi alma konusunda bazı güncellemeler oldu. Galericilik mesleğini halihazırda icra eden ve ikinci el otomobil ticareti konusunda faaliyet gösteren kişiler için galericilik yetki belgesi alma süresi uzatılmazken; yeni başvurularda bazı ön şartlar getirdi. 


Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin içeriğine göre yetki belgesi almak veya mevcut durumunu daha uygun şekle getirmek isteyen adaylar 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almakla yükümlüydüler. Yeni yapılan düzenleme ile ikinci el araç alım satımı yapan gerçek kişiler veya tüzel kişiler ile esnaf ve sanatkârlar gerçekleştirmekte oldukları işlerine devam edebilmeleri için mesleki yeterlilik belgesi ve işletmeleri için de yetki belgesi almak zorundalar. Ancak artık mesleki yeterlilik belgesi sınavına girmek isteyenler yeni şartları karşılamak durumundalar.


Galericilik Yetki Belgesi Alma Şartları


Ticaret Bakanlığı’nın vermiş olduğu bilgilere göre galericilik yetki belgesi olmayan işletmelerin faaliyetleri durduruluyor ve faaliyet izni verilmiyor. Galericilik yetki belgesi alma şartları kapsamında, işletmenin yerine getirmesi gereken fiziki şartların yanı sıra, adayların mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması gerekiyor.  Mesleki yeterlilik belgesi alabilmek için ise adayların lise mezunu veya 15 Ağustos 2020 den daha önceden beri araç alım satım faaliyetlerini resmi olarak sürdürdüklerine dair belge (vergi levhası, ticaret sicil gazetesi vb.) sunmaları gerekiyor. Belgeyi alacak işletmelerin vergi levhasında yer alan araç alım satım ibaresinin mutlaka yazılı şekilde bulunması icap etmektedir. Mesleki Yeterlilik Belge sınavında başarılı olanlar ardından Galericilik Yetki Belgesi için Ticaret İl Müdürlüklerine başvurabiliyor.


Galericilik Yetki Belgesi Sınav Soruları


Galeri yetki belgesi
almaya hak kazanmak için öncelikle Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) Mesleki Yeterliliği için hazırlanmış yazılı ve sözlü sınavları başarılı bir şekilde geçme şartı bulunmaktadır. Yazılı ve uygulamalı sınavını başarı ile tamamlayan tüm adaylar Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazanır ve bu belge ile galeri yetki belgesi alma hakkına sahip olurlar.


Galeri Yetki Belgesi Fiyatı


İl ticaret müdürlüklerinde uygulanan bir Galeri yetki belgesi fiyatı yoktur.  Bu başvuru için ön şart olarak gerekli olan Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu sınavı için ödenmesi gereken miktar ise çoğunlukla kurumların farklılığına göre değişiklik içermektedir. Belge almak isteyen tüm adaylar, öncelikle yetkili belgelendirme kuruluşlarına başvurmak zorundadırlar. Başvuru sırasında genellikle 700 ve 1000 TL arası tutarlarda başvuru ücreti ödeyerek, başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website