Konut Satışı ve Kiralamasında Yeni Dönem Başlıyor! 4 Şarta Dikkat Edin!

Konut Satışı ve Kiralamasında Yeni Dönem Başlıyor! 4 Şarta Dikkat Edin!

Konut Satışı ve Kiralamasında Yeni Dönem Başlıyor! 4 Şarta Dikkat Edin!


Gayrimenkul alım satım sektöründe faaliyette bulunan işletme ve kişileri yakından ilgilendiren yetki belgesi alma zorunluluğu için verilen süre 31 Ağustos 2020 tarihinde doluyor. Yapılan bu düzenlemeye istinaden yetki belgesi olmayan kişi ve işletmeler bundan sonra emlakçılık yapamayacak. Konuya dair detayları merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Emlakçılık Yapmak için Yetki Belgesi Almak Şart!


Taşınmaz ticareti hakkında yapılan yönetmelik değişikliği Resmî Gazete ’de yayımlanmış ve yetki belgesi almak için verilen süre 31 Ağustos 2020 olarak duyurulmuştu. Şu ana kadar herhangi bir erteleme kararı açıklanmadı. Eğer verilen tarihe kadar farklı bir duyuru yapılmazsa taşınmaz ticareti yetki belgesi resmi olarak yürürlüğe girecek ve bu belgeyi almayan kişi ve işletmeler emlak sektöründe faaliyetlerde bulunamayacak. Bu nedenle emlak sektöründe çalışan kişi ve işletmelerin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar MYK mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerekiyor.


Konut Satışı ve Kiralaması için şu 4 Şarta Dikkat Edin!


İlgili düzenlemenin Resmî Gazete ‘de yayımlanmasından bu yana emlak sektöründe faaliyetlerde bulunanların sadece 1/3’ünün başvuru yaptığı görülüyor. Yeni düzenlemeyle birlikte yetki belgesinin yanı sıra farklı şartlarında yerine getirilmesi gerekiyor. 31 Ağustos tarihine kadar herhangi bir erteleme söz konusu olmazsa emlakçılık yapmak isteyenlerin aşağıda belirttiğimiz şartları da taşımaları mesleklerini yerine getirebilmeleri için gerekli.

 

 1. MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi
 2. Metrekare şartı
 3. Mezuniyet
 4. 12 aya kadar çalışma şartı.


İlgili yönetmelik gereği bu 4 şartı taşıyan kişi ve işletmeler dışında kalan kişilerin taşınmaz mal alım satım ve kiralama gibi işlemleri yapmaları kanunen geçersiz kabul edilecek. Belgesiz ve kayıt dışı emlak alım satım ve kiralama işlemlerine devam edenlere ise 10 bin lira ve katları şeklinde para cezalarının gelmesi gündemde. Bunun yanı sıra sahte ve yanıltıcı emlak ilanlarından internet sitelerinin sorumlu tutulacağı açıklandı. Ayrıca birden fazla yayınlanan aynı ilanlardan ise sadece yetki belgesine sahip olan ilanlar yayında kalacak ve diğer ilanlar internet sitesinden kaldırılacak.


Emlak Ofisleri Yerinde Teftiş Edilecek!


Yetki belgesi alma süreçlerine ilişkin önceden yapılan müracaatlar sonrası ilgili Bakanlık temsilcilikleri tarafından emlak ofisleri yerinde teftiş edilecek ve bu teftiş sonrası yetki belgeleri verilecek.  Söz konusu teftişte işletmenin bulunduğu adreste emlakçılık yapılıp yapılmadığı, ek bir işin icra edilip edilmediği ve belirtilen emlak ofisinin home ofis olup olmadığı incelenecek. Home ofis olarak faaliyetlerini sürdüren emlak ofislerine ise kesinlikle izin verilmeyecek.


Ruhsat Alma Zorunluluğu Getiriliyor!


Bakanlık yetkilileri tarafından yapılacak olan incelemelerin ardından yetki belgesi verilmesine yönelik uygulamalarda yaşanılan pandemi nedeniyle bazı değişikliklere gidilmesi öngörülüyor. Buna göre ruhsat yönetmeliğinde yapılan yeni düzenlemeler sonrası emlak ofislerinin de belediyelerden ruhsat alması ve bu ruhsat ile emlakçıların yetki belgesi başvurusunda bulunması gerektiği gündeme geliyor. Bu uygulama sayesinde belediyeden alınan ruhsat üzerinden ilgili kişi ve işletmeler yetki belgelerini sisteme kendileri yükleyebilecek.


Mezuniyet Durumuna Göre Çalışma Şartı Aranacak!


Yeni düzenlemeyle birlikte emlak işi yapmak isteyen kişilerin en az lise mezunu olma şartı getiriliyor. Bu kişiler 100 saatlik emlakçılık eğitimi aldıktan sonra, mesleki yeterlilik belgesi alabilmeleri için MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının düzenlediği sınavlara katılmaları ve bu sınavlarda başarılı olmaları gerekiyor. Ayrıca lise mezunları için 12 ay, üniversite mezunları için ise 8 ay ve son 5 yıl içinde aralıksız SGK’lı olarak çalışmış olmaları da yetki belgesi almaları için şart. Bu şartları taşımadıkları için yetki belgesi alamayan emlakçılar ise internet üzerinden ilan girişi yapamayacak.

sc belgelendirme
1 Yorum
 • nuretttin çelik
  Cevapla
  Tarih : 18:10, 18/08/2020

  Vergiye tabi olan yıllarca bu işi meslek edinmiş vergisini tastamam ödeyen homofis çalılan binlerce kişi var bunlar vergisini veren ve vergi levhasında bu işi yaptığı taktiklenen kişiler bunlar ayakçı değil vergi levhalı esnaf şimdi bunların kirası çok diye tutamadıkları ofisleri başkaları tutacak onlar tutamadıkları için evden homofis tabelası olan esnaf yerle bir mi olacak bu insanlar da ofis sahipleri kadar vergi veriyor…böyle uygulama mı olur adam ille kira mı verecek bu işi yapması için .. vatandaş vergisini ödediği her işi kanunen yapar

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website