Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Kuyumculukta Yeni Dönem

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

 

Kuyumculuk mesleği üzerine işletme açmak isteyenler genellikle kalabalık şehirlerde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde kuyumcu işletmesi açmayı tercih ederler. Kalabalık nüfus yoğunluğuna sahip olan İstanbul kuyumculuk alanında en gözde şehirlerden biridir. Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi İstanbul’da hem belge başvurusunda bulunulabilir hem de işlek bir caddede kuyumcu dükkânı açılabilirsiniz.

 

Kuyumculukta Yeni Dönem

 

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Kuyum Ticareti Hakkında Yönetmelik 14 Nisan 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yeni dönemde kuyum ticareti, işletmesi adına YETKİ BELGESİ alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar tarafından yapılabilecek. Halihazırda faaliyette olan kuyum işletmelerinin 30 Haziran 2022’ye kadar başvurarak yetki belgelerini almaları gerekiyor. Aksi takdirde idari para cezaları ve kuyum ticareti yapmaları yasaklanması gündeme gelecek

 

Yetki belgesi verilmesinde meslek odasına kayıtlı olma, gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti ve vergi dairesine vadesi geçmiş borcu bulunmama, meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında kuyum ticareti faaliyeti olması gibi şartlar bulunmakta. Bunun yanı sıra yetki belgesi için Ustalık belgesi veya Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma şartı aranacak. Ayrıca mesleki yeterlilik belgesi olmadan yetki belgesi alan kuruluşlarda 31.12.2022 tarihine kadar mesleki yeterlilik belgesini ibraz etmezler ise yetki belgeleri iptal olacak Bu şart, kuyumcu ya da kuyum işletmesinde tam zamanlı çalışan en az bir personel tarafından yerine getirilebilecek.

 

Ustalık belgesi almak için kalfalık belgesine sahip olmak ve 5 yıl deneyim şartı aranırken mesleki yeterlilik belgesi için herhangi bir başvuru şartı bulunmuyor ve yaklaşık 2 saat süren bir sınavda başarılı olmanız halinde Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni alabiliyorsunuz.

 

AB tarafından sağlanan fon ile Mesleki Yeterlilik Sınavlarının sınav bedelleri de kuyumcular için bir yük olmaktan çıkıyor. Başarılı adayların sınav bedelleri AB fonundan karşılanıyor. Ama bu fon kontenjanla sınırlı olduğu için başvuru için hızlı hareket etmek büyük önem taşıyor.

 

Yetki belgesi, kuyum ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki Ticaret Bakanlığı il müdürlüğü tarafından Kuyum Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden verilecek.

 

Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket edilmesi durumunda Bakanlıkça verilen süre içinde aykırılığın giderilmemesi veya aynı takvim yılı içinde tekrarlanması halinde yetki belgesinin iptal edilecek ve bu durumda yetki belgesinin iptalinden itibaren iki yıl süreyle bu belge verilmeyecek.​​​​​​​

 

Bu sayede, hizmet kalitesinin artırılmasına ve tüketici mağduriyetlerinin önlenmesine katkı sağlanacak ve sektör mevzuata uygun faaliyet göstermeyen işletmelerden arındırılacak.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi; mesleğini icra edecek olan kişiler ve halihazır da mesleğini yapan kişiler için zorunlu olan ve ehliyet niteliği taşıyan, e-devlette kayıtlı, Avrupa Birliği’nde geçerliliği olan belgedir.

 

İş dünyasında verimin ve niteliğin ön planda olması, iş kazalarının yaşanmaması veya en aza indirgenmesi, işin ehli olan kişilerin ön planda tutulması için SC Belgelendirme firmamız sizler için çalışıyor. Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesini almak isteyenler seviye 4 alanında belge almaları gerekmektedir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesine Kimler Başvurabilir

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen adaylar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı MYK tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme firmamıza başvurarak belge alabilirler. Kuyumcu işletmesini yapmak isteyen veya yapan herkes bu belge başvurusunda bulunabilir.

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale getirildiği için bu belgeyi almayanlar bu meslekte çalışamayacaktırlar. Çalışılması durumda ise cezai işlem yetkili bakanlık tarafından uygulanacaktır.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

 

Kuyumcu işletmeciliğini yapmak isteyenler için zorunlu belge haline gelen kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır sorusunu sizler için araştırdık.

 

SC belgelendirme 2016 yılından beri faaliyet sürdüren firmadır. SC belgelendirme firmamız 2017 yılında Mesleki Yeterlilik Kurumundan yetki alarak iş dünyasında zorunlu olan ve uluslararası geçerliliği olan mesleki yeterlilik belgesini verme alanında yetkilendirilmiştir.

 

MYK tarafından yetkilendirilen SC Belgelendirme firmasına başvurarak kuyumcu mesleki yeterlilik belgesini alabilirsiniz.

 

SC Belgelendirme internet sitesine girerek online başvuru formunu eksiksiz doldurmanız veya Ataşehir’de bulunan firmamıza bizzat başvurarak kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.  

 

Başvuru işleminizden sonra adaylara yazılı ve teorik olmak üzere iki sınav yapılmaktadır. Sınavlarda başarılı olan adaylar kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanmaktadırlar.

 

Adaylar belgelerini e- devlet üzerinden görüntüleyebilmektedirler. SC Belgelendirme firmamıza whatsap destek hattımızdan (0216-575-75-17) müşteri hizmetlerinden (0850 305 46 65) veya mail yoluyla (bilgi@scbelgelendirme.com.tr )  ulaşabilirsiniz. Her türlü görüş öneri ve şikayetlerini memnuniyetle dinler ve en kısa zamanda çözüm üretiriz.

 

 

 

 

 

 

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website