Mesleki Yeterlilik Belgesi Antalya

Mesleki Yeterlilik Belgesi Antalya

Mesleki Yeterlilik Belgesi Antalya


Mesleki yeterlilik belgesi MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından verilmeye başlayan bir belgedir. Bazı meslekler için 2018 yılında çıkarılan bir genelgeyle zorunlu hale getirilen mesleki yeterlilik ve yetki belgesi alma şartı hem çalışanları hem de işletme sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Çalışılan alanda bilgi ve beceri sahibi kalifiye personel yetiştirilmesi adına gerekli olan belge ile kişiler kendi mesleklerindeki yeterliliklerini gösterebilmekte ve dolaysıyla daha kolay bir şekilde iş olanaklarına kavuşabilmektedir.


Tehlikeli ya da çok tehlikeli meslek grupları için özellikle zorunlu hale getirilen belge, olası iş kazalarını daha aza indirgemek için önem arz etmektedir. Belgenin alınması için hangi meslek dalından başvurulmuşsa, o mesleğe ait bir sınav yapılmaktadır. Bu sınava istinaden geçer not alanlar ise bu belgeyi almaya hak kazanmaktadır.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


Mesleki Yeterlilik Belgesi Antalya
ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde faaliyetlerde bulunan yetkilendirme kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu kuruluşlar MYK tarafından belge düzenlemeye ve sınav hazırlamaya yetkilendirilmiş olduğu için aldığınız yetki belgesi resmi bir belge olarak e-devlet sisteminize de yansır.


Bu belgeyi alabilmek için aklınızda bir ders görme gibi bir durum oluşmamalı. Belge, sadece teorik ve bilgiye dayalı bir uygulama sınavı yapılarak, sınav sonucuna göre verilmektedir. Sadece yetkilendirilmiş kurumlara sınav yapma hakkı verilmiştir. Sınavlarda bu konuda uzman kişiler görevlendirilmiştir. Sınava başvuru yapmadan önce ikametinize ya da iş yerinize en yakın noktayı belirleyerek ulaşım sorununuzu ortadan kaldırabilirsiniz.


MYK Sınavları Nasıl Yapılır?


Yapılan sınavlarda sizlere başvuru yaptığınız, meslek alanında bilgi birikiminize yönelik sorular gelmektedir. Seksenden fazla meslek grubu için bu belge istenmektedir. Her ilde mutlaka bu konuda yetkilendirilmiş kurum bulunmaktadır. Fakat dikkat etmeniz gereken, yetkili kurumu seçerken hangi iş kolunda Mesleki Yeterlilik Belgesi verip, vermediğidir.  Çünkü her kurum her meslek alanında belge vermemektedir. Bu nedenle başvuru yaparken dikkat edilmelidir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi almak
için, sizlerden başvuruda istenen birtakım belgeler vardır. Bu belgelerin dışında, sizden bu sınav ile ilgili sınav ücreti istenmektedir. Bu ücreti ya başvuru yaptığınız esnada kendiniz ya da çalıştığınız ve bu belgeyi isteyen kurumunuz yatırabilmektedir.  Sınav sonrasında sonuçlarınızı E-Devlet üzerinden ya da MYK’nın kendi sitesinden öğrenebilirsiniz. T.C. Kimlik numaranız ve kimlikte yazıldığı şekilde doğum tarihinizi girerek öğrenebilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website