Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler

Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler


Mesleki yeterlilik belgesi gerektiren meslekler,
5544 sayılı Mesleki Yeterlilik kanununda açıkça belirtilmiştir. Daha sonradan yayımlanan yönetmeliklerle de belge alınması zorunlu mesleklere yenileri eklenmiştir.


Son yayımlanan yönetmelikte belge alma zorunluğu olan meslek sayısı, 200’ün üzerine çıkmıştır.


MYK Zorunlu Meslekler 2020


2020 yılında da zorunlu olan meslekler,  MYK kurumunun resmi sitesinde düzenli olarak yayınlanmaktadır. Yeni eklenen meslekler ve daha önceden eklenen mesleklere kurumun resmi internet sitesinden ulaşılabilir.


MYK Zorunlu 161 Meslek


Bakanlık kurulu kararı ile MYK kurumu kanununda yapılan değişikliklerle, 161 meslek daha belgelendirme kapsamına alınmıştır. Belgelendirme kapsamında olan mesleklerin birçoğu, tehlikeli ve çok tehlikeli özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.


inşaat ve sanayi kolları başta olmak üzere, servis şöförlüğü, taksi şöförlüğü, motorlu taşıtlar alım satım ve emlak danışmanlığı gibi bir çok mesleğe belgelendirme zorunluluğu getirilmiştir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar


MYK kurumunun yetkilendirildiği ve TÜRKAK tarafından akredite sözleşmesi yapan kuruluşlar, belge vermeye yetkilidirler. Yeterlilik belgesi veren firmalar, Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet göstermektedir. İş imkanının ve gücünün yoğun olduğu büyük şehirlerde belgelendirme kuruluşlarının daha fazla olduğu söylenebilir.


Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar, belge almak isteyen adayların başvurularını kabul ederler. Adayların sınava girmeleri işlemlerini yaparlar. MYK kurumu adına sınav ücretlerini tahsil ederler ve adaylardan belge ücreti alırlar.


Belge yenileme işlemleri ve adayların yenileme işlemlerinden önceki gözetim süreci de, belgelendirme kuruluşlarının yetki alanlarındandır.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorumlu Emlak Danışmanı


Emlak alanında faaliyet gösteren şirketlerin sahipleri ve emlak komisyoncularına belge alma zorunluluğu resmi olarak 2018 Haziran ayında yayınlanan yönetmelikle belirlenmiştir. Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi bu mesleği yapanlar için Seviye 4 ve Seviye 5 olmak üzere iki farklı seviyede veirlmektedir. 


Seviye 5 belgesini, emlak işletmesi sahibi olan ya da olmak isteyen adaylar almaktadır. Seviye 4 belgesini ise emlak sektöründe satış danışmanı ya da emlak komisyoncusu olarak çalışan ya da çalışmak isteyenler almaktadır.


Oto Galeri Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır


Galeri mesleğine yönelik faaliyetler, artık belge olmadan yapılamayacak. Oto galeri mesleki yeterlilik belgesi, TÜRKAK tarafından yetkilendirilmiş uzman belgelendirme kuruluşlarından alınır.


Oto galeri
sektöründe uzman olan kuruluşlara MYK kurumu tarafından yetkilendirme verilir.


Emlak sektöründe olduğu gibi oto galeri sektöründe de belge türü Seviye 5 ve Seviye 4 olmak üzere iki adettir. Galeri sahipleri ve galeri sahibi olmak isteyenler Seviye 5 türünde belgelendirmeye başvuruda bulunurlar. İkinci el araç alım satım işlemlerini yapmak isteyenler ise Seviye 4 satış danışmanı pozisyonunda belge alabilirler.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website