Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Başvuracağım?

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Başvuracağım?

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Başvuracağım?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca yayınlanan tebliğlerde belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamamakta ve aynı zamanda çalıştırıldığı takdirde işverene ve işçiye ceza uygulanmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilen meslekleri MYK’nın resmî web sitesine girerek inceleyebilirsiniz. Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilen 117 meslek dalından birinde çalışıyorsanız ve mesleki yeterlilik belgesi için nasıl başvuracağım diye düşünüyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Aşamaları


MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından verilmeye başlanan Mesleki yeterlilik belgesi, yürürlüğe giren kanun tasarısıyla birçok meslek dalı için zorunlu hale getirilmiştir. Çalışanların mesleklerinde yetkin ve yeterli olduklarını ispatlamak için gerekli olan bu belge ile hem çalışanlar hem de işverenler birçok avantaja da sahip olabiliyor.


5544 sayılı Kanuna göre Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması gereken birçok meslek dalı bulunmaktadır. Bu meslekler, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa giren meslek dalları olduğu gibi ilgili kanunda yer alan farklı meslekleri de kapsamaktadır. Mesleki yeterlilik belgesi başvuru aşamaları ise şöyledir:


Sınav ve belgelendirme işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen aracı kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştiriliyor.  Öncelikle yapmanız gereken şey bu kurum ve kuruluşları Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun internet sitesi üzerinden araştırarak karar vermek olmalıdır. Ardından sınav ve belgelendirme yapan kurum aracılığı ile Mesleki Yeterlilik Belgesi başvurunuzu yapmanız ve ön başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. 


Başvurunuz ile birlikte Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları için ödemeniz gereken sınav bedeli, ilgili kuruluşun banka hesabına aktardıktan sonra dekontunu da faks, internet ya da şahsen başvuru yaptığınız kuruma ulaştırmalısınız.  Belge başvurusunda bulunanlar belirli bir süre eğitime tabii tutulduktan sonra sınava girmekle yükümlüdür. Eğitimler, başvuru yaptığınız kurum tarafından belirlenen zaman dilimlerinde gerçekleştirilir ve belge başvurusu yapanların mutlaka katılması gereken eğitimlerdir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavları
da aynı ehliyet sınavları gibi teorik ve pratik olmak üzere iki aşamalıdır. Eğitimi ve sınavı başarıyla tamamlayanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanmaktadır. Sınav sonuçları Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun sitesinden ve e-devlet üzerinden takip edilebilmektedir. Sınavı başarı ile tamamlayanlar Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni sınav sonuçları açıklandıktan bir hafta içinde başvuru yaptıkları kurumdan teslim alabilirler.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website