Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Bir Sınav Yapılıyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Bir Sınav Yapılıyor?

Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Nasıl Bir Sınav Yapılıyor?


Belirli mesleklerde çalışan kişilere mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Belgenin alınabilmesi için ise kısa bir bilgilendirmenin ardından teorik ve uygulama olmak üzere iki farklı şekilde sınav yapılmaktadır.  Mesleki yeterlilik sınavı, mesleki olarak uzmanlaşmak ve ilgili meslekteki yetkinliğinizi kanıtlamak amacıyla yapılan bir sınavdır. Bu sınav ile birlikte başarılı olan meslek elemanlarına Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmeye başlanmıştır. Çalışanların, uzmanlaşmak istedikleri iş kolunda mesleklerini icra edebilmeleri için Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun yetkilendirdiği kuruluşlara başvuru yapmaları ve düzenlenen sınavlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Türkiye’nin birçok şehrinde MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları bulunmaktadır. Bu kurumların iletişim bilgilerine MYK’nın resmî web sitesine giriş yaparak inceleyebilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yayınladığı genelge kapsamında sınava tabi tutulurlar. Bu belgenin alınması için en son değişikliklerle birlikte 117 meslek grubu belirlenmiş ve belirlenen bu mesleklere ilgi genelgeler ile yeni meslek grupları da eklenmeye devam etmektedir. Hangi meslek gruplarına belge zorunluluğu getirildiğini www.myk.gov.tr adresine giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Bu meslek gruplarına mensup olanların bu belgeyi alma zorunlulukları bulunmaktadır. Teorik bilgi ve pratik bilgiye göre iki farklı sınav yapılmaktadır. Verilecek olan eğitimden ve sınavdan başarılı olanlar bu belgeyi almaya hak kazanmaktadırlar.


Yapılan sınavların sonuçları şahsa ait olan e-devlet üzerinden görülebildiği gibi Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun web sitesi üzerinden de öğrenilebilmektedir. Bu sınav sonuçlarına göre başarılı olan adaylar, sınav sonuçlarının açıklanmasından sonra geçen bir hafta içerisinde belgeleri basılmış olmaktadır. Bu basılı belgeleri almak için başvuru yaptığınız kuruma şahsen başvurarak teslim alabilirsiniz.


Sınav Başvuruşu Nasıl Yapılır?


Sınava girmek için öncelikle uzmanlık alanınıza uygun olan meslek dalı üzerinden başvuru yapmanız gerekir. Genellikle belge zorunluluğu getirilen meslek grupları tehlikeli ve çok tehlikeli olan meslek gruplarıdır. Bu meslek gruplarının dışında emlak, otomotiv, galeri vb. alanlarda çalışanlar için de yetki belgesi alma zorunluluğu vardır. Sınav başvurusu için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurum ve kuruluşlarına başvuru yapmak yeterlidir.


Sınav başvurusu esnasında size verilen başvuru formu doldurulmalı ve başvurunuz onaylanmalıdır. Sonrasında da size bilgisi verilen bankalara sınav bedeli ödenmelidir. Sınav bedeli ödenmediği takdirde başvurunuz gerçekleşmiş sayılmayacaktır. Ödeme dekontunu başvuru yaptığınız kuruma ulaştırmanız gerekir. Sınav başvurusu tamamlandıktan sonra sizlere verilecek olan kısa bir eğitim süreci olacaktır. Bu eğitim, katılımı zorunlu olan bir eğitimdir ve eğitimin başlangıç zamanı ve sınav tarihi başvuru yaptığınız kurum tarafından sizlere iletilecektir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website