Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Mesleki Yeterlilik Belgesi İstanbul

Mesleki yeterlilik belgesi İstanbul ilinde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan ölçme ve değerlendirme faaliyetlerinden sonra adaylara verilir.


Aday hangi belgelendirme kuruluşuna başvuruda bulunmuşsa, o kuruluş değerlendirmeyi yapar. Adayın sınav sonuna kadar tüm işlemlerini yapar. Ayrıca sınavdan sonra da, adayı gözlemlemekle sorumludur.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar İstanbul Avrupa Yakası


Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar İstanbul Avrupa yakası
olarak birçok belgelendirme kuruluşu bulunmaktadır. Söz konusu kuruluşlar, uzman oldukları mesleklerde MYK kurumuna başvuruda bulunurlar.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar


Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar
ve özelliklerine kısaca değinelim. Belgelendirme kuruluşları, TÜRKAK kurumu tarafından TS EN ISO /IEC 17024 personel belgelendirme sistemine göre akredite edilmişlerdir.


MYK kurumu tarafından yetki veren belgelendirme firmaları, sınav yapma ve gözetme yetkilerine sahiptirler.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Hangi Meslekler

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yayınladığı son yönetmeliğe göre, 200’ün üzerinde meslekte belge zorunluluğuna dahil edilmiştir.


Mesleki yeterlilik belgesi hangi meslekler
sorusunun cevabını, MYK sitesinin sorgulama sayfasından alabilirsiniz. Ayrıca belgelendirme kuruluşlarından da sorgulama işlemi yapılabilir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama


Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama
işlemlerinde, sorgulama sayfasında mesleğin adını ve kodunu yazmanı yeterli olacaktır. Belge sorgulama adayların sınavda başarılı olup olmadığının göstergesidir.


Sınavda başarılı olup olmadığınızı öğrenmek için bağlı olduğunuz belgelendirme kuruluşuna da başvurabilirsiniz. Belgelendirme kuruluşları belge yenileme işlemi de dahil olmak üzere, belge verdikleri kişilerin durumunu sürekli olarak gözlemlemekle yetkilidirler.


Belge sahibi olan kişiler belge yenileme işlemlerini de belgelendirme kuruluşları yardımıyla yaparlar. Uygun olan adayların belgeleri yenilenir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti


Mesleki yeterlilik belgesi ücreti
, bir defaya mahsus olmak üzere sınavı kazanan kişilerden tahsil edilir. Belgelendirme kuruluşları tarafından tahsil edilen belgelendirme ücretlerinin yanı sıra, sınav ücreti de adaylardan alınır.


Sınav ücreti meslek birimine göre farklılık gösterir. Birim başına adaylardan sınav ücreti, belgelendirme kuruluşları tarafından MYK kurumuna verilmek üzere tahsil edilir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website