Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Epilasyon Uzmanı Kimdir

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

Epilasyon uzmanı kimdir, ne iş yapar, epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi zorunlu mudur, belge alacak kişiler hangi şartları sağlamalıdır, epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi ile iş yeri açabilir miyim, epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır, nasıl alınır gibi soruları araştıranlar için bu yazımızda tüm merak edilenleri derledik.

 

Epilasyon Uzmanı Kimdir

 

Elektro ve ışık sistemine sahip epilasyon uygulamalarını iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyarak, hijyen ve sağlık kurallarını da dikkate alarak yapan kişilere epilasyon uzmanı (seviye 4) denilmektedir.

 

Epilasyon Uzmanı Ne İş Yapar

 

Epilasyon uzmanı ne iş yapar; sorusunu kısaca cevaplayacak olursak epilasyon uzmanı çalışma ortamını düzenleyen, kullanılacak aletlerin kullanıma hazır hale getirilmesinden ve epilasyon aletlerinin kullanımından birinci derecede sorumlu kişidir. Epilasyon uzmanı, epilasyon yapılacak ortamın iş sağlığı ve güvenliğine uygun hale getirilebilecek, müşterinin talep ettiği epilasyon isteğini doğru anlayıp o bölgede kullanılacak yöntemi ve seans sürelerini doğru tespit ederek müşteriyi hem epilasyon hem epilasyon sonrası süreçle ilgili aydınlatabilecek yetkinlikte olmalıdır.

 

Epilasyon Uzmanı (Seviye 4) sürekli kapalı ortamda çalıştığı için çalışma ortamının öncelikle hijyen kurallarına uygun hale getirilmiş, yeterli aydınlığa sahip ve havalandırılmış olması son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirildiğinde yaralanma, kaza riski yüksek meslekler arasında sayılmakta ve nitelikli personellerin bu görevi yerine getirmesi hedeflenmektedir.

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

 

Epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi, epilasyon uzmanı olarak sektörde çalışacak veya iş yeri açacak kişiler için alınması zorunlu olan belgedir. Epilasyon uzmanının mesleğindeki bilgi, becerisinin ulusal yeterlilik taşıdığını belgelemektedir.  Bu belge kişilerin e-devletinde görüntülenebilmekte, aynı zamanda da Türkçe başta olmak üzere altı dilde bastırılabilmektedir.

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Ön Şart Var Mı?

 

Epilasyon uzmanı olmak isteyen bireylerin epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi almak için herhangi bir ön şartı taşıması istenmemektedir.

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Mudur

 

Epilasyon Uzmanlarının işyeri açabilmesi için gerekli belgelerden biri de mesleki yeterlilik belgesidir. Ayrıca epilasyon uzmanlığı yapabilmek zorunlu olan ustalık belgesini almak için bilindiği üzere 5 yıl deneyim şartı aranmaktadır. Ancak Epilasyon Uzmanı (Seviye 4) mesleki yeterlilik belgesi alan kişiler süre şartı aranmadan ustalık belgesi sınavlarına girebilmektedirler.

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi ile İş Yeri Açabilir Miyim

 

Epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesini herhangi bir güzellik, estetik salonunda çalışırken kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bu belge ile iş yeri de açabilirsiniz. 2017 yılında  Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesinin güzellik salonlarında iş yeri açma belgesi olarak da tanınması kararı alındı. Kararı görmek için tıklayınız.  

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

 

Epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır, diye araştıranlar Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluş SC Belgelendirme’ye başvurabilirler. Başvurunuzu bizzat SC Belgelendirme kuruluşumuza gelerek yapabilirsiniz. Ön başvuru, başvuru belgeleri ve detaylı bilgi almak için 08503054665 müşteri numaramızdan veya 02165757517 numaralı whatsapp destek hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

Epilasyon Uzmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

 

Epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi almak için yetkili kuruluş SC Belgelendirme’ye başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuz değerlendirilir ve yetkililerimiz size sınav gününü ve yerini bildirir. Teorik ve uygulamalı olarak iki aşamalı gerçekleşecek olan sınavdan başarılı olmanız halinde belgeyi almaya hak kazanırsınız. Epilasyon uzmanı mesleki yeterlilik belgesi sınav ücreti sınavdan başarılı olmanız halinde AB fonundan karşılanmakta ve size iade edilmektedir.

 

Aklınıza takılan her türlü soru ve görüşleriniz için 0850 305 46 65 müşteri hizmetleri numaramızdan bize ulaşabilir ve duyularımızdan haberdar olmak için scbelgelendirme facebook, instagram, twitter adreslerimizi takip edebilirsiniz.

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website