Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Mesleki Yeterlilik Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Mesleki yeterlilik belgesi kaç yıl geçerli sorusunun cevabı 5 yıldır. Her 5 yılda bir yeterlilik belgesi yenilenir. Yenileme işlemleri, belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır.


Ayrıca belgelendirme kuruluşları belge sahiplerini denetler ve yenileme onayının verilip verilmeyeceğine karar verirler. Eğer belge sahiplerinin çalıştıkları yerde olumsuz davranış ya da sahip oldukları belgenin prensiplerine yakışmayacak davranış sergilemeleri halinde, belgelendirme kuruluşları belgeyi askıya alma ya da iptal etme gibi işlemleri yapmaya yetkilidirler.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Yenileme Ücreti


Yenileme ücreti
, MYK kurumu tarafından belirlenir. Her yıl belirlenen ücretlerle ilgili belgelendirme kuruluşlarından ya da MYK sitesinden bilgi alınabilir. Her meslek için belirlenen yenileme ücreti değişkendir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Süre Uzatımı


Belge süre uzatımı işlemleri, belgenin süresinin bitimine 6 ay kala gerçekleştirilir. Yeterlilik belgesi süre uzatımı, belgelendirme kuruluşlarının yetkisindedir. Adaylar daha önceden belge aldıkları kuruluşları bilgilendirerek, belgelerinin uzatılmasını talep ederler.


Eğer herhangi bir olumsuz durum yoksa adayların belgeleri 5 yıl daha uzatılır.


MYK Sınavsız Belge Yenileme


MYK kurumu bazı adayların belgesini sınav olmadan yenileme hakkına sahiptir. Sınavsız belge yenileme şartları kurumun sitesinde yer alır. Daha önce belge almış adaylar, belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunurlar ve belgelerinin yenilenmesini talep ederler.


Belgelendirme kuruluşları tarafından verilen yeniden belge alma formlarını adaylar doldurmalıdır. Form doldurulduktan sonra MYK sitesinin “Belge Yenileme Ön Kayıt Bölümüne” yüklenir.


Belgelerini alan adaylar, gözetim süresi içerisinde gözetim kurallarına aykırı davranışlarda bulunurlarsa, belgeleri yenilenmeyebilir.


Başvurusu kabul edilen adaylardan yeniden belgeme ücreti, belgelendirme kuruluşları tarafından tahsil edilir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti 2020


2020 yılı yeterlilik belgesi ücretleri MYK sitesinde yer almaktadır. Belge ücreti hakkında, belgelendirme kuruluşlarından da bilgi alınabilir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar İstanbul


İstanbul ili başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden adaylar belgelendirme işlemleri için belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunabilirler. Belge başvuruları online platformlardan ya da bizzat yapılabilir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website