Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlara Kuyumculuk Yetki Belgesi

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlara Kuyumculuk Yetki Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlara Kuyumculuk Yetki Belgesi 

 

Kuyumculuk mesleğini yapmak isteyenler ve bu meslekte ilerlemek isteyenlerin önünde en büyük engel kuyumcu yetki belge bulundurma zorunluluğudur. Yapılan yeni düzenlemeyle birlikte zorunlu olan kuyum ticareti yetki belgesi şartında değişikliğe gidildi.  Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanlara Kuyumculuk Yetki Belgesi 

 

Ticaret Bakanlığı tarafından Kuyum ticareti yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yeni düzenlemeye göre kuyum ticaretinin yapılma şartları resmî gazete ’de yayımlanarak yürürlüğü girdi. Değişiklikle birlikte mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlara artık kuyumculuk yetki belgesini alma imkânı verildi.

 

Yönetmelik değişikliğinden önce kuyum ticareti yapabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyordu. Bu şartlar; kuyumcu veya kuyum işletmesinin tam zamanlı çalışan personelinin ustalık belgesi olma şartı ve işletme adına düzenlenmiş yetki belgesi olma zorunluğu vardı.

Değişiklik sonucunda, kuyumculuk mesleğini icra edebilmek için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak yeterli olmaktadır.

 

Resmî gazete ‘de kuyumcu yönetmelik değişikliği yayınlandıktan sonra kuyumcu ticaretinin kurumlar vergisi, meslek odası kaydı veya geliri bulunan işletmeler 30 Haziran tarihine kadar belge başvurularında bulunabilirler.

 

Gerekli şartı taşıyan işletmelerin belgeleri 31 Aralık tarihine kadar İl Müdürlüklerine veya kuyum ticareti bilgi sistemine teslim etmeleri gerekmektedir. Aksi durumda işletmelerin yetki belgesi başvuruları iptal edilecektir.

 

Kuyumcu Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesine sahip olanlar kuyumcu yetki belgesi de alabildikleri için mesleki yeterlilik belgesi başvurularında yoğunluk yaşanmaktadır. Kuyumcu yetki belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı için gelin Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi nasıl alınmaktadır? Sorusunun cevabına beraber bakalım;

 

Kuyumculuk yetki belgesi alabilmek için gerekli olan kuyumcu mesleki yeterlilik belgesinin alınmasının yeterli olmasıyla birlikte herkes bu belge nereden alınır sorunu araştırmaya başladı. Bizlerde sizler için kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır sorunu araştırdık ve sizlerle paylaşacağız.

 

Kuyumcu mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlerin mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş SC Belgelendirmeye başvurmaları gerekmektedir. Belge almak isteyenler internet sitesinden online başvuru yapmaları yeterli olacaktır.

 

SC Belgelendirme internet sitesinden online başvuru formunu kendi bilgilerinize göre eksiksiz doldurmanız çok önemlidir. Başvuru işleminin tam anlamıyla tamamlanabilmesi için kimlik kartınızın iki yüzünün fotoğrafını çekip whatsapp destek hattına göndermenizle birlikte başvuru işlemi tamamlanacaktır.

 

Mesleki yeterlilik belgesi başvuru işleminden sonra SC Belgelendirme yetkilisi size ulaşacak ve olmanız gereken sınav hakkında size detaylı bilgilendirme yapacaktır.

 

Mesleki yeterlilik belgesini alabilmeniz için yazılı ve uygulamalı (teorik) sınava girmeniz gerekmektedir. Sınava katılıp sınavda başarılı olanlara mesleki yeterlilik sertifikası verilmektedir. Alınan sertifika e-devlet üzerinden de görüntülenmektedir.

 

Kuyumcu ticareti yetki belgesi almak istiyorsanız mesleki yeterlilik belgesi almanız yeterli olacaktır.

 

Aklınıza takılan sorular ve önerileriniz için bize SC Belgelendirme whatsapp destek hattımızdan (0216 574 75 17) veya SC Belgelendirme müşteri hizmetlerinden (0850 305 46 65) ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website