Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar Aydın

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar Aydın

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar Aydın


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren mesleki yeterlilik belgesi veren Aydın’daki yetkilendirilmiş kuruluşlar, kişinin çalıştığı sektördeki deneyimini belgelendiren kuruluşlardır. Her kuruluş kendi yeterliliğin olduğu alanlarda mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkilidir.


Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’na göre, ülkemizde tüm mesleki yeterlilik belgeleri, mesleğin genel standartlarına uyum sağlayan kriterler doğrultusunda verilmektedir. Günümüzde tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfına giren meslek grupları başta olmak üzere çoğu meslekte, mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir.


Bir kuruluşun mesleki yeterlilik belgesi verebilmesi için öncelikle Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilmiş olması gerekir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?


Mesleki yeterlilik belgesi, kişinin ilgili meslek dalında, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından belirlenen ulusal meslek standartlarına uygunluğunu gösteren belgedir.


Lisans ve lisansüstü eğitim türünde eğitim alınması gereken meslek gruplarında mesleki yeterlilik belgesi uygulaması yoktur. Örneğin, doktorluk, avukatlık, mühendislik, diş hekimliği, mimarlık gibi mesleklerin mesleki yeterlilik belgesi olmaz.


Kişinin yaptığı ya da yapmak istediği meslek ile ilgili yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu kanıtlayan mesleki yeterlilik belgeleri, yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirme sonucunda kişilere verilmektedir.


Hangi meslek için alınmış olursa olsun alınan mesleki yeterlilik belgelerinin geçerlilik süreleri sınırlandırılmıştır. Süresi biten mesleki yeterlilik belgelerinin iptal olmaması için yenilenmesi gerekmektedir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu


Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikler ile farklı zamanlarda toplam 143 meslekte, mesleki belge şartı aranması kararına varılmıştır. Bu karar doğrultusunda mesleki belge gerektiren işlerde, belgesiz çalışmak mümkün olmamaktadır. Hayat Boyu Öğrenme stratejisine bağlı olarak, kişilerin mesleklerinde kendilerini geliştirmelerine teşvik etmek amacıyla, mesleki yeterlilik belgeleri süreli olup, belirlenen süre sonunda kişinin tekrar sınava girip, başarılı olması gerekmektedir.


Mesleki yeterlilik belgesi veren Aydın kuruluşları, sadece yetkilendirilmiş oldukları meslek dalları ile ilgili belgeleri verebilir. Mesleki yeterlilik belgesi almak için yapılan araştırmalarda, kurumun hangi meslek dalları için yeterlilik belgesi vermeye yetkili olduğuna dikkat edilmelidir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website