Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlar, mesleki yeterlilik belgesi veren kuruluşlardır. Bakanlığın kuruluşu olan MYK tarafından, belgelendirme kuruluşları, birçok meslekte belge vermeye yetkili kılınmışlardır.

 

Belge kuruluşları, MYK kurumu tarafından verilen yetkiye dayanarak, aşağıdaki işlemleri gerçekleştirirler:

 

• Adayların başvurularını kabul etme
• Belgelerini kabul etme ve işleme alma
• Sınav yerini ve tarihini adaylara bildirme
• Belge süresi dolduktan sonra, belge yenileneme

 

Kendi isteğiyle ya da kurumun aldığı karar doğrultusunda, belgelendirme kuruluşlarının yetkisi kaldırılmış olabilir. Mesleki yeterlilik belgesi veren kurumlar hakkında güncel bilgilere, MYK internet adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Ücreti Ne Kadar?

 

Sınav yapılacak iş kolunun türüne göre sınav ücretleri farklılık göstermektedir. Sınav ücretleri adaylardan, başvuru sırasında tahsil edilir. Ancak daha sonrasında, devlet desteği kapsamında iade edilir. Güncel sınav ücreti bilgilerine, internet adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Başvuru Nasıl Yapılır?

 

Sınav başvuruları, MYK tarafından yetkilendirilen kuruluşlara yapılır. Başvuru için herhangi bir eğitim şartı yoktur. 16 yaşından gün almış olmak başvuru için yeterlidir. Mesleki yeterlilik belgesi başvurusunda bulunmak için, aşağıdaki belgelerin tamamlanıp, belgelendirme kuruluşuna teslim edilmesi gereklidir:

 

• Nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet fotokopisi
• Başvuru formunun ıslak imzalı hali
• Sınav ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
• 16 yaşında olanlar için ailelerinden alacakları izin belgesi

 

Tüm belgeleri tamamladıktan sonra belgelendirme kuruluşları, sizleri yönlendirecek ve sınav hakkında bilgi verecektir.

 

Sınavda Neler Var?

 

Mesleki Yeterlilik belgesi sınavı, tüm meslekler için iki aşamada gerçekleştirilir. Teorik ve uygulama olarak gerçekleştirilen sınavlardaki soru sayısı, mesleğin türüne göre değişmektedir. Tüm mesleklerde iş sağlığı ve güvenliği konuları A1 kodu ile belirlenmiştir ve sınavda mutlaka bu alandan sorular çıkar. Ayrıca uygulama sınavlarında da iş sağlığı ve güvenliği konuları adaylarına karşısına çıkacaktır.

 

En az 10 kişi ile oluşturulan gruplarda, sınava yeri adayların da görüşü alınarak belgelendirme kuruluşu tarafından belirlenir. Sınav yeri fabrika ya da inşaat alanı olabilir.

 

Sınavda belgelendirme kuruluşundan yetkilendirilen personel gözetmen olarak görev yapar.

 

Tüm mesleklerde sınav sonuçları yaklaşık olarak 1 ay sonunda açıklanır. Başarılı olan adaylar belgelerini, belgelendirme kuruluşundan alırlar.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
1 Yorum

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website