Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman 2020?

Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman 2020?

Mesleki Yeterlilik Sınavı Ne Zaman 2020?


Nitelikli ve belgeli işgücünün artırılmasına yönelik birçok meslek dalında zorunlu hale getirilen Mesleki Yeterlilik belgesi için yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından düzenlenen sınavlar yaşanılan pandemi nedeniyle ertelenmişti. Korona virüs tedbirleri kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan sınavların ertelenmesinin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Mesleki yeterlilik belgesi verilmeye başlandı. Konuya dair tüm detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Verilmeye Devam Ediyor!


Bakan Selçuk’un kamuoyuna yapığı açıklamaya istinaden MYK aracığıyla 19 sektör ve 326 meslek dalında belgelendirme yetkisine sahip olan 217 kuruluş Türkiye genelinde faaliyetlerine devam ediyor. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları tarafından yapılan sınavlarda başarı gösteren adaylar mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanıyor. Bakan Selçuk, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimdeki verimliliğin artırılması ve istihdamın kayıt altına alınması amacıyla yürürlüğe giren mesleki yeterlilik belge zorunluluğu getirilen 226 meslek içerisinde bugüne kadar 143’ünün zorunluluk fiili olarak uygulamaya alındığı ve bu uygulamanın giderek artırılacağını ifade etti.


MYK Sınavı Nedir?


4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan ve 6645 sayılı kanun ile MYK kanununda yapılan değişikliklerle bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Bu belgeye sahip olan bireyler, ilgi meslek dalında yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını kolayca ispatlayabilmektedir. Ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılayabilen adaylar yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının açtığı sınavlarda başarı gösterdikleri takdirde bu belgeyi almaya hak kazanıyor.


Mimarlık, mühendislik, diş hekimi, hemşire ve ebelik gibi en az lisans düzeyinde eğitim gerektiren meslekler dışındaki tüm mesleklere mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. Dolayısıyla saydığımız meslekler dışında çalışan kişilerin MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapmaları ve kuruluşun belirlediği tarih ve mekânda düzenlenecek olan sınava katılmaları gerekiyor.


Mesleki Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılacak?


Tüm dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 salgını nedeniyle birçok alanda ek tedbirler alınmaya devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yapılacak olan mesleki yeterlilik sınavlarının korona virüs tedbirleri kapsamında gerçekleştirileceğini ifade etti. Sosyal mesafeye uygun sınav yeri düzenlemelerine ek olarak sınavların kamera sistemleri tarafından da izleneceğini belirtilen Bakan Selçuk, MYK’nın hazırlamış olduğu rehber doğrultusunda İSG ve hijyen kurallarına uygun şekilde sınavların gerçekleşebileceğinin önemine değindi. MYK sınav tarihleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için başvuru yaptığınız yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları ile iletişime geçebilir ya da MYK  adresini ziyaret ederek son gelişmeleri takip edebilirsiniz.


Başka bir konudaki Oto Mesleki Yeterlilik Belgesi makalemizide okumanızı tavsiye ederiz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website