Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Kimdir?

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Kimdir

Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı kimdir ikinci el motorlu araç alım satımında faaliyet gösteren kişi ya da kişilerdir. 13 Mayıs 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe giren yasa da, artık oto galeri işleten ya da oto galeride görev yapan kişiler, Mesleki yeterlilik belgesi almak zorundalar. Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı mesleki yeterlilik belgesi, iki farklı türde alınabiliyor.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Kimdir? Seviyeleri Nelerdir?

 

Emlak danışmanlığı belgesi alımında olduğu gibi, motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı belgesi alımında da, seviye 4 ve seviye 5 olmak üzere, iki farklı belge verilmesi söz konusudur.

 

Seviye 4 ve seviye 5 belgeleri, hem oto galeri sahipleri, hem de galeride görev yapan personel almak zorundadır. Bu belgelerden bir tanesini almak, mesleği yapabilmek için yeterli olacaktır.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 13.02.2018 tarih ve 30331 sayılı yönetmeliğine göre: “Gerçek kişi tacirler, esnaf ve sanatkarlar ile bunları temsil ile yetkilendirilen kişilerin, mesleki yeterlilik belgesi alması gerekmektedir.” Yönetmelikteki tacir tanımı aynı zamanda galeri işleten kişileri ifade etmektedir.

Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı, hem galeri işleten tacirleri, hem de galeri bünyesinde görev yapan personeli tanımlar. Her iki gruptaki kişilerde Seviye 4 ya da Seviye 5 mesleki yeterlilik belgelerinden birisini almak zorundadır. Yönetmelikte özellikle ikinci el araçlar için belge verilmesi tanımlanmıştır.

Mesleki yeterlilik belgesinden önce, galeri işleten tacirlerin, galerici mesleki yeterlilik belgesinin bulunması gerekir. Galeri yetki belgesi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından veriliyor. Yetki belgesi alma şartları ise:

 

• Gelir ya da kurumlar vergisi mükellefi olmak,

• Gerçek kişi tacirlerin ya da tüzel kişiliği temsile yetkili olan kişilerin, 18 yaşını doldurmuş olmaları,

• Lise mezunu olmaları,

• İflas etmemiş olmaları, iflas etseler bile itibarın yeniden kazanılmış olması,

• Konkordato ilan edilmemiş olunması,

• Kasten, devlet aleyhine herhangi bir suç işlememiş olması,

 

Olarak sayılabilir. Galerici yetki belgesi ve araç yetki belgesi ile birlikte, mesleki yeterlilik belgesinin de alınması zorunludur. Ayrıca galeri işleten kişilerin, motorlu araç satıcıları federasyonuna üye olması gereklidir.

 

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

 

MYK (Mesleki yeterlilik kurumu) tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan, yeterlilik belgesi alınabilir. Kara taşıtları Alım satım sorumlusu mesleki yeterlilik belgesi veren kuruluşların tam listesine, Sitesinden ulaşabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website