MYK Belgesi Nasıl Alınır

MYK Belgesi Nasıl Alınır

MYK Belgesi nasıl alınır sorusuna, bu yazıda ayrıntılı bir şekilde cevap vereceğiz. Mesleki yeterlilik belgesinin alınabilmesi için öncelikle, belgelendirme kuruluşlarına başvurmak gerekir. MYK tarafından yetkilendirilen ve TÜRKAK kurumu tarafından akredite edilen belgelendirme kuruluşlarına, bizzat ya da online başvuruda bulunulabilir.

 

Online başvurularda tamamlanması gereken evraklar vardır. Gerekli olan evraklar tamamlandıktan sonra, başvuru işlemi bitmiş olur. Evraklarınızı posta ya da kargo yoluyla da gönderebilirsiniz.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Ne İşe Yarar?


Mesleki yeterlilik belgesi ne işe yarar
sorusunun cevabı, bireylerin meslekte kariyer sahibi olmalarının sağlanmasıdır. Acemi olanlarla, uzman olanların ayrımının yapılması, oldukça önemlidir.


Bireyler açısından mesleki yeterlilik belgesi:


• Meslekte uzmanlaşmanın yollarını açar.

• Haksız rekabeti önler.
• İş kazalarının önlenmesinde etkilidir.
• Yapılan iş daha kaliteli olur.


İşverenler açısından:


• Kalifiye personel bulma zorluğu ortadan kalkar.

• Daha nitelikli iş ortaya konacağı için, işletmenin karı artar.
• Yapılan yatırım, uzun vadede işverenlere daha kaliteli iş ve kar olarak geri döner.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Emlak


Mesleki yeterlilik belgesi emlak sektöründe, iki türde değerlendirilir. Sorumlu emlak danışmanı belgesi, Seviye 5 olarak verilir. Emlak danışmanı belgesi ise Seviye 4 olarak verilir. Buradaki seviyeler, meslekteki bilgiyi ifade eder. Bilgi oranında, sınavlarda sorulan sorular ve uygulamalar değişkenlik gösterir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Soruları


Emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi sınav soruları, çoktan seçmeli ve 4 seçenekli olarak hazırlanır. Ayrıca adaylar, uygulama sınavına tabii tutulur. Uygulama sınavında, başta iş sağlığı ve güvenliği olmak üzere, meslekle ilgili uygulamalı bilgiler test edilir.


Geçmiş dönemde yapılan sınavlarla ilgili sorular, belgelendirme kuruluşlarından elde edilebilir. Ayrıca bu konuda internet üzerinden de birçok kaynağa ulaşılabilir.


Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama


Sınava giren adayların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi, mesleki yeterlilik belgesi sorgulama işlemidir. Sorgulama işlemlerini, MYK kurumu resmi sitesinden gerçekleştirebilirsiniz.


Ayrıca kayıt olduğunuz belgelendirme kuruluşlarından da sınav sonuçlarını öğrenebilirsiniz.


E-devlet portalından, giriş yaparak da MYK uygulamasına girebilir ve sınav sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
1 Yorum

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website