MYK Sınav Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?

MYK Sınav Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?

MYK Sınav Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Mesleki Yeterlilik Kurumu kanununda yapılan önemli değişiklikle çok sayıda meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. 4 Nisan 2015 tarihli ve 6645 sayılı kanun ile yürürlüğe giren bu değişiklik uyarınca MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak belgenizi almanız gerekmektedir.


Yetkilendirilmiş sınav merkezlerinde mesleki yeterlilik belgesi almak istediğiniz meslekle ilgili bir sınava girecek ve Bu sınavı başarıyla geçtiğiniz takdirde artık iş hayatına giriş ve işinizi devam ettirebilmeniz için ihtiyacınız olan yetkinliği ispatlayacak bir belgeye de sahip olacaksınız. Bu aşamada en çok merak edilen sorulardan biri olan MYK sınav sonuçları kaç günde açıklanır? MYK sınav sonuçları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.


Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYK) Sınav Sonuçları Sorgulama


Mevcut işlerine devam edebilmek için yasal prosedürler içerisinde yeni bir işe başlamak için Mesleki Yeterlilik Belgesi için sınava giren adaylar MYK sınav sonuçlarını heyecanla bekliyor. Bu nedenle biz de sizi daha fazla bekleyemeyelim ve bu sorunun cevabını hemen verelim. Öncelikle MYK mevzuatına göre Mesleki Yeterlilik Belgesi sınav sonuçlarının açıklanması en geç 10 iş günüdür. MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların birçoğu sınav sonuçlarını sınava giren adayların cep telefonlarına SMS olarak göndermektedir.


Ayrıca Mesleki Yeterlilik Kurumunun resmî web sitesine giriş yaparak da MYK Portal üzerinden de sınav sonucunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. MYK Portal üzerinden sınav sonucunu öğrenmek istiyorsanız ilgili bölüme T.C. kimlik no ya da pasaport no ile ad, soyad ve doğum tarihi bilgilerinizi girdiğinizde sınav bilgilerinize ve sınavdan aldığınız puana kolayca ulaşabilirsiniz.


İşçiler başta olmak üzere emlakçılar ve galericiler için de bir ehliyet niteliği de taşıyan bu belge ile hem daha kolay iş imkanlarına ulaşılabilecek hem de mesleklerinde ilerlemeleri ve yükselmeleri de daha hızlı gerçekleşecektir. Üstelik sahip olacağınız Mesleki Yeterlilik Belgesi e-devlet sisteminize işlenecek ve tüm AB ülkelerinde de geçerliliği olacaktır. Dolayısıyla bu belge ile yurtdışı iş fırsatlarını da değerlendirme şansına sahip olabileceksiniz.

sc belgelendirme
6 Yorumlar
 • Hasan gök
  Cevapla
  Tarih : 02:04, 02/10/2020

  Kazandım ama sonuç gelmedi

 • Mehmet çetin
  Cevapla
  Tarih : 07:54, 12/11/2020

  Sınavlara gireli 4 ay oldu sınav sonuçlarında başarılıydım geçtim belgem hala gelmedi kaç kere aradım gönderiyoruz deniyor gelen birşey yok arıyorum telefonu açan yok

 • Kubilay Satıcı
  Cevapla
  Tarih : 14:32, 12/04/2021

  14 gün oldu geçmiş sınav tarihi gözüküyor belgenin onay durumu yokk

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website