Okul Servis Şoförleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Getirildi!

Okul Servis Şoförleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Getirildi!

Okul Servis Şoförleri için Mesleki Yeterlilik Belgesi Şartı Getirildi!


Öğrenci taşımacılığı yapan servis şoförleri için yeni bir düzenleme getirildi.  25 Ekim 2017 tarihli ve 30221 sayılı “Okul Servis Araçları Yönetmeliği”’nde yapılan son düzenlemeyle birlikte mesleki yeterlilik belgesi olmayan servis şoförleri artık okul servislerinde görev alamayacak. Konuya dair tüm detaylar haberimizin devamında….


Okul Servis Şoförü Olma Şartlarında Yeni Düzenleme


İçişleri Bakanlığı tarafından Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme öğrenci taşımacılığı yapan çok sayıda servis şoförünü ilgilendiriyor.  3 Eylül 2020 tarihi itibariyle başlayacak bu yeni uygulamayla birlikte Servis Aracı Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan servis şoförleri bundan sonra öğrenci taşımacılığı yapamayacak.


Belgelendirme Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Cengizhan Kutlu, geçtiğimiz günlerde kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştu. Kutlu yaptığı açıklamalarda, 5544 sayılı kanun ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğlerde belirtilen meslek dallarında MYK mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin artık çalıştırılmayacağı ve yetki belgesiz olarak çalışmaya devam edenlere ise idari para cezalarının uygulanacağını dile getirmişti.


Cengizhan Kutlu, konuşmasının devamında ise MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşların Türkiye’nin her şehrinde bulunduğunu ve bu kuruluşların sınav ve belgelendirme işlemlerini yürüttüğünü belirtti. İlgili kanun gereği servis şoförü mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişilerin yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarının adreslerini myk.gov.tr internet adresinden kolayca öğrenerek başvuru süreçlerini başlatabilirler.


Okul Servis Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?


Profesyonel manada bu mesleği yapacak olan kişilerin MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yapmaları ve gerekli eğitimleri aldıktan sonra düzenlenen sınavda başarılı olmaları gerekiyor. Bunun yanı sıra yetki belgesi almak için başvuruda bulunacak adayların psikoteknik belgelerinin de olması da ön şart olarak belirtiliyor.


Özellikle öğrenci taşımacılığı yapacak olan kişilerin bilgi, beceri ve yetkinliklerini belirlemek amacıyla yürürlüğe giren kanunla, şoförlük mesleğini yapacak olan bireylerin sadece sürücü ehliyeti sahibi olmaları yetmiyor. Bu nedenle gerek okul servis şoförü gerekse personel servis şoförü olarak çalışmak isteyen kişilerin 3 Eylül 2020 tarihine kadar MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak mesleki yeterlilik belgesi almaları gerekiyor. Yeni dönemle birlikte denetimlerin de artırılacağını ifade eden yetkililer yetki belgesiz olarak çalışmaya devam eden servis şoförlerine ise ciddi oranda para cezalarının kesileceğini belirtiyor.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website