Oto Alım Satım Yetki Belgesi

Oto Alım Satım Yetki Belgesi

Oto Alım Satım Yetki Belgesi

 

Oto alım satım yetki belgesi, eski adı galerici olan meslek dalına faaliyet gösteren kişilerin alması gereken bir belgedir. Bu belge il ticaret müdürlüğü  tarafından sağlanır. Oto alım satım yetki belgesi almadan önce mutlaka oto alım satım mesleki yeterlilik belgesi alınmalıdır, bu belge ilgili sınav merkezleri tarafından düzenlenen sınavlarda başarılı olarak alınabilir.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Sınav Soruları

 

Oto alım satımına ilişkin yapılan yazılı sınavlarda, A1 İş sağlığı ve güvenliği ve A2 motorlu kara taşıtları alım satım işlemleri olmak üzere iki birimden adaylara sorular sorulmaktadır.

 

Oto alım satım mesleki yeterlilik belgesi sınavı örnek sorularına, belgelendirme kuruluşlarının internet sitelerinden, çalışma dokümanlarından ya da MYK kurumunun resmi sitesinden ulaşılabilir. Ancak yayınlanan sorular, önceki dönemlerde çıkmış sorulardır.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Son Tarih

 

Oto alım satım yeterlilik belgesi son başvuru tarihi, 31/08/2020 olarak belirlenmişti. Bu tarihten sonra mesleği icra etmek isteyen herkes zorunlu olarak belge alacaktı.

 

Söz konusu tarihten sonra belgesi olmayan oto alım satım mesleğini icra edemez.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Uzatıldı mı?

 

Yeterlilik belgesi için süre uzatımı yapılmıştır, oto alım satım yapan herkes 31 Ağustos 2020 tarihine kadar belge almak zorundadır.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Şartları

 

Mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler, belgelendirme kuruluşlarına başvuru yapmalıdır. Başvuru ve kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra adaylar sınava tabi tutulurlar. Sınavda başarılı olan adaylar belge almaya hak kazanır.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Süresi

 

Belge süresi tüm meslekler için 5 yıldır. 5 yılın dolmasına 3 ay kala adayların başvurusu üzerine belge yenileme işlemleri gerçekleştirilir. Motorlu kara taşıtları alım satım danışmanı mesleğinde yenileme işlemleri için belgelendirme kuruluşları tarafından belge sahiplerine e-posta gönderilerek bilgilendirme yapılabilir.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Veren Firmalar

 

Alım satım yetki belgesi, bağlı bulunan il ticaret müdürlüğünden alınabilir.

 

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Başvuru

 

Tüm başvuru işlemlerini belgelendirme kuruluşları kabul eder. Belgelendirme kuruluşları ise MYK kurumuna karşı doğrudan sorumludurlar. Adaylar başvurularını online olarak ya da bizzat yapabilirler.

 

Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

Galeri mesleki yeterlilik belgesi başvurusu yapan ve sınavlara giren adaylara, sonuç bilgisi belgelendirme kuruluşları tarafından yapılır.

 

Yalnızca sınavı kazanan adaylar, MYK kurumu tarafından tespit edilen belge ücretini öderler. Belge ücretini belgelendirme kuruluşları, MYK kurumu adına adaylardan tahsil eder.

sc belgelendirme
8 Yorumlar

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website