Servis Aracı Şoförü Yetki Belgesi

Servis Aracı Şoförü Kime Denir

Servis Aracı Şoförü Yetki Belgesi

Servis Aracı Şoförü Yetki Belgesi

 

 

Servis Aracı Şoförü Kime Denir

 

Servis aracı şoförü yetki belgesi çevre ve trafik kurallarına uyan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda dikkatli olan, kalite yönetim sistemine uygun olarak davranan ve ticari anlamda tescil edilmiş otobüs veya minibüs taşıtlarını belli bir güzergâh rotasında personel, öğrenci ve diğer yolcuların ulaşımını sağlayan vasıflı kişidir. 

 

Servis Aracı Şoförünün Görevleri nelerdir

 

Servis aracı şoförü öğrenci, personel ve diğer yolcuların ulaşımını iş sağlığı ve güvenliği kurallarına dikkat ederek gerçekleştirir. Gerekli durumlarda acil müdahaleleri uygular.

Güzergâh belirleme ve is organizasyonunu yönetir ve servis öncesi sürüş hazırlığı yaparak eksiklerini tamamlar.

 

Servis Aracı Şoförlüğü İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi Alınmalı Mıdır


Servis aracı şoförlüğü yapacak ve yapmakta olan kişilerde olması gereken belgeler 25 Ekim 2017 tarihli okul servis araçları yönetmeliğinde açıkça belirtilmektedir. Yönetmeliğin 9 maddesinin f bendine göre okul taşımacılığı yapacak olan servis aracı şoförlerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması şartı konulmuştur.

 

İlgili yönetmelikte belirtildiği gibi, servis aracı şoförlüğü için MYK tarafından mesleki yeterlilik belgesinin gerekliliği şu maddelerle açıklanmıştır;

Taşıma işlerinde çalışanların şartları, görev ve sorumlulukları 9. Madde (okul servis araçlarını kullanan şoförler) ve ilgili e ve f maddesine göre;

 

  1. e) Yurtiçi belge taşımacılığı sürücü mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak
  2. f) 21/9/2006 tarihli ve 5544 sayılı Meslekî Yeterlilik Kurumu Kanunu çerçevesinde alınan mesleki yeterlilik belgesine sahip olmak.

 

Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

 

Servis aracı şoförü mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler SC belgelendirme kuruluşuna başvurarak işlemlerini tamamlayabilirler. SC Belgelendirme, mesleki yeterlilik kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluştur.

 

 SC belgelendirme kuruluşuna giderek bizzat başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca whatsapp destek hattını (0216 575 75 17) veya müşteri hizmetlerini (0850 305 46 65) arayarak mesleki yeterlilik belgesi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru işleminin tamamlanabilmesi için gerekli evrakları bilgi@scbelgelendirme.com.tr adresine e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. 

 

 Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Başvuru Evrakları

 

  • Personel belgelendirme başvuru formunun başvuru sahibi tarafından imzalanmış orijinal nüshası
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Türkiye Cumhuriyeti olmayanlar için, Geçerli pasaport fotokopisi)
  • Sınav ücretinin bankaya yatırıldığını belgeleyen dekont
  • Başvuru ön şartlar başlığından sıralanan bilgi ve belgeler

 

Ayrıca birim birleştirme başvurularında bulunmak isteyenler ilk 3 madde de istenen evraklara ek olarak başarılı olunan sınav ve birimi gösteren belgeyi adaylar yanında bulundurmalıdırlar.
Yeniden belgelendirme başvurusunda bulunmak isteyenler istenecek olan ek belge için SC belgelendirme müşteri hizmetlerinden iletişim sağlayabilirler.

 

Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi İçin Başvuru Şartları Nelerdir

 

Servis aracı şoförünün seviye 3 alanında sınava katılması gerekmektedir. Aynı zamanda aşağıdaki şartları taşımalıdır.

  • 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddelerinde belirtilen sürücü belgesine,
  • SRC 2 mesleki yeterlilik belgesine,
  • Yetkili merkezden alınmış “Psikoteknik Test Raporu’na sahip olması ve
  • Türk Ceza Kanununun “Cinsel saldırı” başlıklı 102.,”Çocukların cinsel istismarı” başlıklı 103., “Reşit olmayanla cinsel ilişki” başlıklı 104., “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” başlıklı 109., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti” başlıklı 188., “Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma” başlıklı 190., “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak, kabul etmek veya bulundurmak” başlıklı 191., ” Fuhuş” başlıklı 227. ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun “Sarhoşluk” başlıklı 35. maddelerindeki suçlardan affa uğramış olsa bile hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

Servis Aracı Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Hakkında Bilgilendirme

 

Servis aracı şoförü mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenler için sınav iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Birinci aşamada sınav 40 soruluk yazılı olarak yapılmaktadır. Sorular çoktan seçmeli olarak hazırlanır ve adaylardan yazılı sınavdan %60 oranında başarı sağlanması beklenir.

İkinci aşamada ise uygulama sınavı gerçekleştirilir. Uygulama sınavında adayların servis aracı şoförlük bilgisi sorgulanır. Uygulama sınavında adaylardan %80 oranında başarı göstermesi beklenmektedir.

 

Sınavlarda başarılı olan adaylara mesleki yeterlilik sertifikası verilmektedir. Belge alan adaylar sertifikalarını e- devlet üzerinden görüntüleyebilirler.

Belge almaya hak kazanamayan adaylar için istekleri doğrultusunda başarılı oldukları birimler hakkında bilgilendirme yazısı verilmektedir.

Adayların mesleki yeterlilik belgesi alabilmesi için A1 ve A2 Yeterlilik biriminden başarılı olma zorunluluğu vardır.

 

Belgenin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır

 

Sınavlarda başarılı olan adaylara mesleki yeterlilik sertifikası verilir. Verilen sertifika 5 yıl boyunca kullanılabilir. Beş yılın sonun da belgenin yenilenmesi zorunludur. Mesleki yeterlilik belgesiyle birlikte belge kullanım sözleşmesinin de imzalı bir şekilde doldurulup alınması gerekmektedir.

 

Servis Aracı Şoförü Belgelendirme Programı

 

Servis aracı şoförü mesleki yeterlilik belgesi ile ilgili belge yenileme, sınav türleri ve sınav süreleri, belge geçerlilik süresi, sınav hakları, gözetim, belgenin iptal edilmesi veya belgenin askıya alınması, referans dokümanları, kapsam ve yeterlilik alanlarının birim bazında birleştirilme işlemiyle belgelendirilmesi gibi konularla ilgili daha detaylı bilgilendirmeye Servis aracı şoförü SC belgelendirme kuruluşumuzun iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

 

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website