Müşteri Hizmetleri
0850 305 46 65


Servis Şoförleri İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

SC Belgelendirme > Motorlu Taşıtlar  > Servis Şoförleri İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi
Servis Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler

Servis Şoförleri İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Servis Şoförleri İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

 

Servis aracı şoförü, belirlenen güzergahlar arasında öğrenci, personel yani insan taşımacılığını iş sağlığı ve kuralları çerçevesinde gerçekleştiren kişidir. Servis aracı şoförlüğü, yetkinlik ve sorumluluk isteyen bir meslektir. Mesleki Yeterlilik Kurumu kanununda 2015 yılında yapılan değişiklikle birlikte servis şoförleri için mesleki yeterlilik belgesi şartı getirilmiştir.

 

Servis Şoförü Myk

 

03.09.2017 tarihinde yürürlüğe giren Okul Servis Araçları Yönetmeliği ile servis şoförü myk (mesleki yeterlilik kurumu) belgesi olmayan kişilerin servis şoförlüğü yapması yasaklanmıştır.  Servis şoförlüğü yapacak kişilerin bu belgeye nasıl sahip olabileceklerini ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Servis Şoförü Olma Şartları 2022

 

Servis şoförü olma şartları 2022 araştırıldığında ilk dikkat edilmesi gereken husus ilköğretim mezunu olmuş olmaktır. Bu şartı sağlayan kişiler alt başlıkta belirtilen gerekli belgeleri ve servis taşımacılığı yetki belgesi temin ettikten sonra meslek hayatına başlayabilir.

 

Servis Şoförü Olmak İçin Gerekli Belgeler

 

Servis şoförü olmak için gerekli belgelerin başında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunununda belirtilen sürücü belgesi gelmektedir. Başvuru yapanlar yetkili kuruluştan alınmış servis şoförü mesleki yeterlilik belgesine, psikoteknik test raporuna, aile hekimliğinden servis şoförlüğü yapmaya uygun olduğunu gösteren sağlık raporuna sahip olmalıdır. Ayrıca kasten adam öldürme, cinsel saldırı, uyuşturucu ticareti gibi suçlardan hüküm giymemiş olması şartı aranmaktadır.

 

Servis Şoförü Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır

 

Gerekli belgeler listesine son dönemde girmiş olan mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler, servis şoförü mesleki yeterlilik belgesi nereden alınır konusunu araştırmaktadırlar.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş SC Belgelendirme’ye başvurunuzu yaparak servis şoförü mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanabilirsiniz. İster bizzat kuruluşumuza müracaat edebilir isterseniz de internet adresimizdeki online başvuru işlem menüsünden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Online başvuru yapmak için tıklayın.

 

Servis şoförü mesleki yeterlilik belgesi için belgelendirme seçimi yaparken servis aracı şoförü (Seviye 3) mesleki yeterlilik belgesi seçeneği işaretlenmelidir.  Servis aracı şoförü (Seviye 3) mesleki yeterlilik belgesi almak isteyenlere teorik ve uygulamalı olarak iki sınav yapılmaktadır. Bu sınavlarda başarı gösteren kişiler bu belgeyi almaya hak kazanır. SC Belgelendirme kuruluşundan alacağınız servis şoförü mesleki yeterlilik belgesi e-devletinizde de görüntülenebilmektedir.  Daha detaylı bilgilendirme için 02165757571 whatsapp destek hattımızdan bize yazabilir veya bizi arayabilirsiniz.

 

Daha detaylı bilgilendirme için 02165757571 whatsapp destek hattımızdan bize yazabilir veya bizi arayabilirsiniz.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website