Servis şoförü olma şartları 2020

Servis Şoförü Olma Şartları 2020

Servis şoförü olma şartları 2020


25 Ekim 2017 tarihli ve 30221 sayılı Okul Servis Araçları yönetmeliği gereğince okul servis araçlarını kullanacak olan sürücülerin Servis Aracı Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu getirilmiştir. İşçileri Bakanlığı tarafından Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren bu kanun kapsamında servis şoförlüğü yapmak isteyen kişilerin MYK tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara başvuru yaparak gerekli olan eğitimleri almaları ve eğitimlerin sonunda yapılacak olan sınavdan geçmeleri gerekmektedir. Pek, servis şoförü olma şartları nelerdir? Birçok sürücüyü ve servis şoförü olmak isteyen kişileri ilgilendiren bu konuyu detaylıca araştırdık. İşte konuya dair önemli tüm bilgiler.


Servis Şoförü Olma Şartları Nelerdir?


Birçok meslek dalında olduğu gibi farklı sektörlerde çalışan sürücülerin de sektör bazında yerine getirmeleri gereken bazı kanuni yükümlülükleri vardır. Özellikle okul servis şoförlüğü ya da personel servis şoförlüğü yapan sürücülerin ilgili yönetmeliklerde belirtilen kurallara uymaları gerekir. İster okul isterseniz de personel servis şoförlüğü yapın öncelikle Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olmanız gerekiyor. Diğer şartlar ise şunlardır:


Okul Servis Şoförü Olma Şartları

• Mesleki Yeterlilik Belgesi ile birlikte Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak.

• 26 yaşından gün almış olmak ve 66 yaşını doldurmamış olmak.

• Son 5 yıl içerisinde bilinçli olarak ölümlü bir trafik kazasına karışmamış olmak.

• En az 5 yıllık D sınıfı sürücü belgesi ya da en az 7 yıllık D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak.

• Aile Hekimleri tarafından verilen servis şoförlüğüne uygunluk raporu almış olmak.

• Yetkili kuruluşlar tarafından servis şoförlüğü yapmaya engel teşkil etmeyen ve psikoteknik olarak sağlıklı olduğunu gösterir bir rapora sahip olmak.

• Kasten adam öldürme, uyuşturucu madde bulundurma ya da satma gibi suçlardan kovuşturma geçirmemiş olmak. Bunların yanı sıra affa uğramış olsa bile hırsızlık, devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı işlenmiş suçlardan mahkûm olmamak ve bu gibi durumlardan hakkında koşuşturmaların olmaması.


Personel Servis Şoförü Olma Şartları


Personel servis şoförü olmak isteyen kişilerinde öncelikle Mesleki Yeterlilik Belgesine ve Yurtiçi Yolcu Taşımacılığı Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları gerekmektedir. Ayrıca yukarıda sıraladığımız maddelerde yer alan hükümler de personel servis şoförleri içinde geçerlidir.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website