Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Başvurusunda Emlakçılar İçin Lise Şartı Kaldırıldı

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Başvurusunda Emlakçılar İçin Lise Şartı Kaldırıldı

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi Başvurusunda Emlakçılar İçin Lise Şartı Kaldırıldı


Taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik değişikliği 16 Nisan 2021 tarihinde resmi gazete yayımlandı. Yürürlüğe giren bu yeni kararlar doğrultusunda daha önce yetki belgesi verilecek emlak şirketi sahiplerinde lise mezunu şartı aranırken, bu şart ilköğretim olarak güncellendi. Buna göre başvuru tarihinden en az 12 ay öncesine kadar emlak danışmanlığı ya da emlak sorumlusu sıfatıyla emlakçılık faaliyetinde bulunan ilköğretim mezunları yetki belgesi başvurusunda bulunmaya hak kazanacak. Bu süre ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim seviyesindekiler için en az 6 ay olarak belirlendi.


Daha önce 05 Haziran 2018 öncesinde emlak faaliyetlerinde bulunan gelir vergisi, kurumlar vergisi mensubu ya da mesleki odalara kaydı bulunan gerçek kişilerde, işletme sahipleri, tüzel kişilerde ise o tarihte işletmenin ticari faaliyetlerini yürütmede yetkili kişi, eğitim şartından muaf tutulmuştu. Yeni yapılan düzenleme ile eğitim şartından muaf olma tarihi 14 Ekim 2020 tarihinden önce faaliyette bulunan işletmeleri de kapsamına olacak şekilde genişletildi.


Emlakçılara Tanınan Muafiyet Süreleri Uzatıldı


Taşınmaz mal alım satımı ile uğraşan sorumlu emlak danışmanlarının sahip olması gereken mesleki yeterlilik belgesi, mesleki eğitim ve şartları ile ilgili maddelerden muaf tutulma tarihi de 31 Temmuz 2021 olarak güncellendi.


Yeni düzenlemeler sonucunda son başvuru tarihleri 31 Mart 2021 tarihinden 31 Temmuz 2021 tarihine çekilirken, emlakçılık faaliyetlerini yürüttüğü iş yerini 14 Ekim 2020 tarihinden önce açmış olanlardan mesleki deneyim şartı aranmayacak.


Emlakçılık faaliyetleriyle uğraşan hem iş yeri sahipleri hem de bu işyerlerin de emlak danışmanlığı faaliyetlerinde bulunan kişilerin edinmek zorunda oldukları yeterlilik belgeleri için Taşınmaz Ticaret Sistemi üzerinden başvuruda bulunmak mümkün. Belgelerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar beyan edilmesi gerekmekte. 5 yıl geçerlilik süresine sahip olan belgeler bu sürenin bitimine 30 gün kala gerekli yerlere başvuruda bulunularak yenilenmeli. Ayrıca belge üzerinde yazan bilgilerde de olan değişiklikler, değişikliğin yapıldığı tarihten 7 gün içinde güncellenmeli.

sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website