Adana Mesleki Yeterlilik Belgesi

Adana Mesleki Yeterlilik Belgesi

Adana ilinde ikamet eden ya da Adana ilinde mesleki yetetlilik sınavına girmek isteyen adaylar,  Mesleki Yeterlilik belgelerini bu bölgede ya da Türkiye genelinde sınav organizasyonu yapan belgelendirme kuruluşlarından alabilir.


Adana Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Firmalar


Adana ilinde Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına girmek isteyen adaylar, sınava girmek istediği firmayı MYK’nın sitesinden kontrol edebilir ve bu belgelendirme kuruluşlarından birine başvuru yaparak Adana’da Mesleki Yeterlilik sınavına girebilirler. Türkiye genelinde mesleki yeterlilik belgesi veren ve Adana ilinde sınav organizasyonları düzenleyen birçok belgelendirme kuruluşu, yeterlilik belgesi verebilmektedir.


Adanada Mesleki Yeterlilik Belgesi Veren Kurumlar


Çalıştıkları sektörler ilgili  Mesleki yeterlilik eğitimleri
almış olan adaylar, bilgilerini Mesleki Yeterlilik Belgesi ile belgelendirmek için mesleki yeterlilik belgesi belgelendirme sınavlarına katılırlar. Belgelendirme kuruluşları, sınav yapmaya ve sınavdaki adayları gözlemlemeye yetkilidir.


Sınav tarihi ve yeri de belgelendirme kuruluşları tarafından belirlenmektedir. Yapılan mesleki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar belge almaya hak kazanırlar. Adayların belgeleri MYK tarafından basılmaktadır.


Ustalık Belgesi Nereden Alınır Adana


Ulusal yeterlilik sistemi kapsamında ustalık belgesi, yeterlilik belgesi yerine geçer. Yeteneklerini ve bilgilerini sınavlarda kanıtlayan adaylar, ustalık belgesi almaya da hak kazanırlar.


Birçok meslekte yazılı ve uygulama olmak üzere iki tür sınav gerçekleştirilir. Yazılı sınav ile uygulama sınavı süreleri farklıdır. Her iki sınavda da iş sağlığı ve güvenliği konuları sınav sorusu olarak adaylara sorulmaktadır. Her meslekte zorunlu ve seçmeli birimler bulunur. Adaylar dilerlerse seçmeli birimlerden de sınava katılabilir.


Seçmeli birim alan adaylar seçmeli birimlerden başarısız olurlarsa, belge almaya hak kazanamazlar. Zorunlu ve seçmeli birimlerin her birinden başarılı olan adaylar belge alabilirler.


Uluslar arası Mesleki Yeterlilik Belgesi


Avrupa Birliği ülkeleri ve diğer anlaşmalı olan ülkelerle mesleki bilgi alışverişinin sağlanması adına, uluslar arası mesleki yeterlilik belgesi sistemi oluşturulmuştur. MYK kurumu tarafından uluslar arası sistemde geçerli olabilecek belgelendirme çalışmaları devam etmektedir.


Mesleki yeterlilik belgesi sorgulama
ve uluslar arası yeterlilik belgesi sorgu işlemleri MYK kurumunun resmi sitesinden yapılabilmektedir.


Uluslar arası belge sistemi Europass adıyla MYK kurumu sitesinde yer almaktadır.


Ticaret Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi


Mesleki yeterlilik belgesi ticaret bakanlığı ile de bilgi alışverişinde bulunarak hazırlanır. Birçok meslekte bakanlığın görüşü alınır.


Yeterlilik belgesi
almak için ticaret bakanlığına doğrudan bağlı olan mesleklerle ilgili de bakanlık nezdinde işlem yapmak gerekir.

sc belgelendirme
6 Yorumlar
 • Apti yoğurtoğlu
  Cevapla
  Tarih : 11:27, 15/07/2020

  Merhaba ben mobilya ustalık belgesi almak istiyorum nasıl başvuru yapabilirim bilginize.

   • Ahmet Duran akbulut
    Cevapla
    Tarih : 10:16, 16/01/2021

    AHŞAP KALIP USTASI BELGE ALMAK İSTİYORUM

 • Mahmut ölmez
  Cevapla
  Tarih : 17:59, 10/09/2020

  Merhaba ben seramik ustalık belgesi almak istiyorum fiyat bilgisi ve sınav tarihi bilgisi verirmisiniz

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website