Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir Nasıl Alınır
Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

 

İnşaat ve gayrimenkul sektöründe faaliyet yürüten kişiler dahil olmak üzere birçok farklı meslek grubu için yeterlilik belgesine sahip olma şartı getirilmiştir. Özellikle emlak sektörü için mesleki yeterlilik belgesinin alınması 2019 yılının son ayından itibaren zorunlu olacaktır. Yetki belgesi almak için firma ortaklarının en az birinin ve satış ve pazarlamada görevli mevcut personellerin bu belgeleri alması şarttır.

 

Mesleki yeterlilik belgesi veren firmalar üzerinden, yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen sektörlerde görev yapan herkesin belge talebinde bulunması mümkündür. Taşınmaz ticareti ile uğraşacak kişiler Esnaf Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı belgesi alması gerekir.

 

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

 

Emlak sektöründe faaliyet gösteren kişiler için söz konusu belge Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği MEYBEM aracılığıyla verilmektedir. Yapılan yeni düzenleme kapsamında belgesiz çalışan ve emlak sektöründe faaliyet gösteren kişiler için 4 bin TL para cezası verilmesi öngörülmüştür. İlgili sektörlerde görev yapan kişiler yılsonuna kadar aracı kurumlardan yetki belgesi alarak faaliyetlerine devam edebilirler.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen kurumumuz üzerinden alacağınız yetki belgesi ile mesleki faaliyetlerinize devam etmeniz mümkündür. Söz konusu belgeyi almak için kişilerin çeşitli şartları sağlamaları istenmektedir. Emlak danışmanlığı mesleki yeterlilik belgesi almak için İzmir’de MYK tarafından yetkilendirilen kurumları tercih etmeniz ve en geç yılsonuna kadar belgelerinizi temin etmeniz gerekmektedir.

 

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

 

Emlak danışmanlığı için verilen yeterlilik belgelerinin seviyelerine ve özelliklerine göre farklı şartlar ve başvuru koşulları aranabilir. Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen kurumlara başvurunuzu yaparak belge talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için farklı sınavlar uygulanmaktadır. Başvuruda bulunduğunuz kurum tarafından sınav ve başvuru koşulları hakkında detaylı bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Emlak mesleki yeterlilik belgesi almak için aranan şartlar:

 

• 18 yaşından büyük olmak,
• En az lise mezunu olmak,
• İflas veya konkordato ilan etmemiş olması vb.

 

Olarak belirlenmiştir. Mesleki yeterlilik belgesi emlak sektörü için zorunlu hale getirilmesinin ardından yetkili kurumlar belirlenmiştir. Söz konusu kurumlara; kimlik fotokopisi, ödeme dekontu ve ıslak imzalı başvuru formu ile başvuru yapılması yeterlidir.

Bizim puan
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website