Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

Emlak Mesleki Yeterlilik Belgesi İzmir

 

Emlak sektöründe olumsuzlukların giderilmesi ve meslekte standardın sağlanması adına, 31 Ağustos 2020 tarihine kadar emlak mesleki yeterlilik belgesinin alınması gerekiyor. Zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesi, iki farklı şekilde alınıyor.

 

Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi Seviye 5, emlak ofisi sahipleri tarafından alınması gereken belgedir. Seviye 4 emlak danışmanı belgesi ise emlak ofislerinde görev yapan kişiler tarafından alınması gereken belgedir. İkisi arasındaki fark, sorumlu emlak danışmanı olan kişilerin emlak ofisi sahibi olmalarıdır. Ayrıca bu kişilerin, ticaret bakanlığı tarafından verilen yetki belgelerinin ve emlakçılar odasından almaları gereken izin belgelerinin de bulunması gerekiyor.

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

 

MYK kurumunun il çapında yetkilendirdiği, belgelendirme kuruluşlarına başvuruda bulunarak, mesleki yeterlilik belgesi alınabilir. SC Belgelendirme kuruluşu, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen belgelendirme kuruluşudur. Online başvuruda bulunarak, belgelendirme için ilk adımı atmış olursunuz. Emlak mesleki yeterlilik belgesi İzmir ilinden de bizlere başvuru yapabilirsiniz.

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

 

Belge alabilmek için ilk şart, 16 yaşından gün almış olmaktır. Sorumlu emlak danışmanları mesleki yeterlilik belgesi aldıktan sonra, mesleklerini icra edebilmek için aşağıdaki belgelere de sahip olmaları gerekir:

 

• Vergi levhası fotokopisi,
• Nüfus cüzdanı fotokopisi,
• Öğrenim durumunu gösteren belge, sorumlu emlak danışmanlarının en az lise mezunu olması gerekiyor.
• Oda kayıt belgesi (son üç ay içerisinde alınmış olması gerekiyor),
• Başvuru yapan kişilerin tüzel kişi yani şirket olması durumunda, şirkette yetkili olduğunda dair imza sirküsü (noterden alınması gerekiyor)

 

Ayrıca emlak mesleki yeterlilik belgesi İzmir ilinden alabilmek için adli sicil kaydının temiz olması ve belgeyi alacak olanların, yüz kızartıcı suçlarının bulunmaması gerekiyor.

 

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınav Soruları

 

Önceki yıllarda çıkmış olan soruları inceleyerek, sınav hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Ayrıca SC Belgelendirme uzmanları, sınav hakkında sizlere yardımcı olacak ve sizleri yönlendirecektir.

 

Sınavlar teorik ve uygulama olmak üzere, iki farklı şekilde yapılmaktadır. Yazılı sınavda sorulan sorularda 4 adet seçenek bulunmaktadır. Teorik sınavlar test olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Uygulama sınavı ise adaylara verilecek olan senaryolar üzerinden yapılır. Her adayın sınavlarda başarısız olması durumunda, 1 tekrar sınav hakkı bulunmaktadır.

 

Emlak mesleki yeterlilik belgesi İzmir ilinden ve Türkiye’nin her yerinden SC belgelendirme ile almak oldukça kolay!

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website