Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Almanın Önemi

Sorumlu Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi Almanın Önemi

Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi almanın önemi Birçok meslekte standartlaşmaya gidilmesi, Avrupa ve dünya standartlarında hizmet kalitesinin yakalanması ve karmaşanın önlenmesi adına, MYK tarafından, yeterlilik belgesi alınması zorunlu kılındı. Sorumlu emlak danışmanı mesleki yeterlilik belgesi almanın önemi ise:

 

Emlak sektöründe standartların yakalanması,

• Emlak mesleği icra edilirken, uyulması gereken kuralların belirlenmiş olması,

• Korsan olarak faaliyet gösteren kişilerin önlenmesi ve sektöre zarar vermelerinin engellenmesi,

• Sektörden hizmet alanların, daha kaliteli ve nitelikli hizmetleri almalarının sağlanması, Olarak sayılabilir.

 

Emlak Danışmanı Yeterlilik Belgesi Almak Zorunlu mu?

 

05.06.2018 tarih ve 30442 sayılı Taşınmaz ticareti yönetmeliği, emlak sektöründe faaliyet gösteren tacirlere, mesleki yeterlilik belgesi almayı zorunlu kılmıştır. Yönetmeliğin 6. Maddesinin (d) bendine göre: “Gerçek kişi tacirler, esnaf ve sanatkarların ticari faaliyette olan şirketleri, tüzel kişilerin, tacirleri temsile yetkili olan kişilerden en az birisinin seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi alması zorunludur.” Ayrıca, aynı yönetmeliğin 10. Maddesinin 1. Fırkasında da, şubede çalışan personelin de, Seviye 4 ya da seviye 5 mesleki yeterlilik belgelerinden birisine sahip olmaları gerektiği ifade edilmektedir.

Yönetmeliğe göre, emlak danışmanı yeterlilik belgesi olmayanlar, emlak alım satımı yapamayacak. Ancak emlak sektöründe yer alabilmek için bazı istisnalar bulunuyor. Mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğu olmayanlarda var. Taşınmaz ticareti ile ilgili lise ya da üniversite mezunu olanlarda, mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmıyor. Ayrıca, 05.06.2018 tarihinden önce kurumlar vergisi kaydı ve meslek odası kaydı bulunanlar da, muaf tutuluyor. Yönetmeliğin yayın tarihinden önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilen meslek odalarından alınan sertifikalar da geçerli sayılıyor.

 

Emlak Danışmanı Meslek Yeterlilik Belgesi Nereden Alınır?

 

Emlak sektöründe danışman olarak ticaret yapacak olan kişiler, mesleki yeterlilik belgesini, MYK kurumu tarafından yetkilendirilen kuruluşlardan alabilirler. Sorumlu emlak danışmanı yeterlilik belgesi veren kuruluşların tam listesine, MYK sitesinden ulaşılabilir.

 

Emlak Danışmanı Meslek Yeterlilik Belgesi Almanın Yararları

 

Emlak sektöründe kayıt dışı olarak faaliyet gösteren kişi ya da kuruluşlar, mesleğe büyük zararlar vermektedir. Son zamanlarda meydana gelen usulsüzlükler ve mağdur olan kişilerin fazlalığı nedeniyle yeni yönetmelik yayınlandı ve emlak sektöründe de belli bir disiplin sağlanmış oldu. Emlak danışmanı meslek yeterlilik belgesi bu yönüyle oldukça önemlidir. Yeterlilik belgesi:

 

• Vergi kayıplarının önüne geçilmesinde,

• Usulsüzlüğün önlenmesinde,

• Sektöre belli bir disiplin kazandırılmasında,

• Sorumlu emlak danışmanı unvanının değerinin artmasında,

• Ev alma işlemlerinde güvenin sağlanmasında,

• Ev satma işlemlerinde güvenin sağlanmasında,

• Kiralama işlemlerinde sorunların ortadan kalkmasında ve

• Emlakçılara olan güvenin artmasında, Etkili olmuştur.

 

Emlak Danışmanı Meslek Yeterlilik Belgesi Seviyeleri Nelerdir?

 

Mesleki yeterlilik kurumu tarafından belirlenen, iki tür seviye vardır. Seviye 5 sorumlu emlak danışmanının alacağı eğitimleri ve meslekteki niteliğini ifade eder. Seviye 5 belgesine sahip olan kişiler:

• Pazarlama sorumlusu,

• Satış sorumlusu,

• Satın alma sorumlusu,

Standartlarına da ulaşmış olurlar.

 

Sorumlu emlak danışmanı seviye 4’te ise yukarıdaki standartlar geçerlidir. Ancak bir seviye aşağısıdır.

 

Emlak danışmanı mesleğini icra eden kişiler, ister iş sahibi olsun, isterlerse emlak işi yapan işletmede personel olsun, yukarıda sayılan her iki seviyeye sahip belgelerden bir tanesini almak zorundadır.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website