Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi 5N1K

Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi 5N1K

Nedir?

Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik Belgesi 5N1K, çalışma hayatına girişinde bir ehliyet niteliği taşıyan, kişinin Resmi Gazete’de yayınlanan meslek standartları ve yeterliliklere uygun olduğunu gösteren bir belgedir. Nasıl ki araç kullanmak için bir ehliyetimiz var ise, artık emlak danışmanları da bu işi yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olmalıdırlar.

 

Neden?

Ticaret Bakanlığının mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgesi aldırmak suretiyle ne amaçlıyor sorusu aslında sektörün geleceği için çok önemli bir vizyonu işaret ediyor. Ticaret Bakanlığı aslında emlak alım/satım işini layıkıyla yapan kişileri koruyacak nitelikte bir düzenleme yaptı. Orta vadede hedef yurtdışındaki birçok ülkedeki örneklerde olduğu gibi emlak danışmanı aracılığı olmadan satışın önüne geçmek.

 

Ancak devletin bunu topluma bir şart olarak koyabilmesi içinde gerçekten emlak danışmanı haiz kişilerin nitelik ve sayısal olarak ihtiyacı karşılayabilmesi , bu işi öylesine değil de, sadece alırız satarız şeklinde yapanlardan ayrıştırması ve akredite etmesi için bir sistem gerekmektedir. Aslında mesleki yeterlilik belgesi ve yetki belgesi zorunluluğu da bu hedefin ilk adımlarıve bu işin lokomotifi olacaktır.

 

Nasıl ?

Ticaret Bakanlığı 5 Haziran 2018 de yayınladığı yönetmelikle TAŞINMAZ TİCARETİ hakkında yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenleme ile hayatımıza giren en önemli kavramlardan birisi de Mesleki Yeterlilik Belgesi oldu. Yönetmeliğin 10. Maddesine göre işletmede gayrimenkul pazarlama ve satış faaliyeti üzerine çalışan tüm emlak danışmanlarının,sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir.Belge işletmeye değil emlak danışmanlarının kendisine verilmektedir.

 

Kişiler için yani Emlak danışmanları için sadece ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz. Yönetmelik Emlak danışmanlarının Mesleki Yeterlilik Belgesi alması gerekliliğinde herhangi bir muafiyet getirmemiş ve geçmişte alınan kurs bitirme belgeleri geçerli sayılmamıştır. 6. Maddeye yönelik yani işletmeye yetki belgesi almak için de gerekli olan belgelerde de sayılan Mesleki Yeterlilik Belgesine, geçiş döneminde bir kolaylık getirilmiştir.

 

Ne Zaman?

Belgeyi 2019 yılı sonun kadar tüm emlak danışmanlarının alması gerekiyor. Bu belgeye sahip olmayan kişiler 2020 yılından itibaren Ticaret Bakanlığı ve yerel yönetimlerce yapılacak denetimlerde cezai işlemlere maruz kalacaklar.

 

Nerede ?

Türkiye’nin her yerinde kendi ofisinizde veya yetkili belgelendirme kuruluşlarının Sınav Merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. MYK sınav sistemindeki; Kalite sistematiği, Akreditasyon ve ölçme değerlendirme anlamında MYK belgeleri Avrupa Birliği standartları çerçevesinde verilmektedir. Bu sebeple Avrupa Birliği ülkeleri tarafından da geçerli kabul edilmektedir.

 

Emlak Danışmanı veya Sorumlu Emlak Danışmanı belgesi almak için teorik yani (test usulü) ve pratik (performans) sınavlarına alınacaksınız. Bu sınavlarda Emlak danışmanınınsahip olması gereken bilgi ve beceriler ölçülüyor. Teorik ve Pratik sınav toplamda yaklaşık 2 – 2,50 saat sürmektedir.

 

Kim ?

Sınavları Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetki verdiği TÜRKAK tarafından akredite edilmiş Belgelendirme Kuruluşları yapmaktadır. Bu alanda yetkilendirlmiş ilk belge kuruluşlarından birisi de SC Belgelendirmedir. Sınava girmek için 0216 5757571 numaralı telefondan ön başvuru yapabilirsiniz. Uzman danışmanlarımız sizi yönlendirecektir. Tüm emlak danışmanlarının girmesinin zorunlu olduğu sınavın başvurusu için herhangi bir ön şart da bulunmuyor.

 

HEMEN BAŞVURU YAP
sc belgelendirme
Yorum yok

Yorum Yap

Yorum
İsim
Eposta
Website